W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Finał I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

15.09.2018

[[jQueryInclude?preset=slides]]

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

- Wartość tego przedsięwzięcia uwydatnia fakt, że jest ono bezprecedensowe w świecie. Mam pewność, że wszyscy tu zebrani czujemy wyjątkowość tej chwili – mówił podczas finału I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Podkreślał, że niepowtarzalny rys koncertowi nadaje niekwestionowana wartość autentyków; muzyka, która wzbogaca nasze zmysły, jest grana na oryginalnych instrumentach z epoki.

Minister kultury odczytał również list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Mam nadzieję, że ten nowy konkurs zdobędzie taką samą renomę jak tradycyjny konkurs, a laury na nim zdobyte również będą otwierać artystom drogę w przedsionkach sławy do światowej kariery. Moja radość jest tym większa, iż przybyła Polsce jeszcze jedna impreza o najwyższej randze, co przyczyni się do wzmocnienia naszej narodowej marki - napisał w liśce odczytanym przez wicepremiera Piotra Glińskiego prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

Podczas koncertu odczytano także list prezydenta Andrzeja Dudy, który napisał, że trudno wyobrazić sobie obchody wielkiego narodowego jubileuszu bez muzyki Chopina, która jest jednym z najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych wyrazów polskości.

- To ona pozwoliła nam zachować pamięć i tożsamość […] Chopin był też tym z wielkich kompozytorów, którzy nadawali nowy kształt europejskiej wrażliwości, wprowadzając do niej styl narodowy zakorzeniony w ojczystej kulturze i tradycji. Pod tym względem jego twórczość pozostaje wciąż aktualna, jako część wielkiego dziedzictwa Europy będącej wspólnotą narodów - napisał w liście prezydent.

W finale I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych zagrało sześciu pianistów: Dmitry Ablogin z Rosji, Francuz Antoine de Grolee, Japończyk Naruhiko Kawaguchi oraz Polacy - Krzysztof Książek, Tomasz Ritter i Aleksandra Świgut. Laureatem pierwszej nagrody I został Tomasz Ritter, drugą nagrodę ex aequo otrzymali Naruhiko Kawaguchi i Aleksandra Świgut. Trzecią nagrodę oraz nagrodę specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków dostał Krzysztof Książek.

W skład jury, któremu przewodniczył dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener weszli pianiści: Janusz Olejniczak, Claire Chevallier, Nikolai Demidenko, Nelson Goerner, Tobias Koch, Alexei Lubimov, Ewa Pobłocka, Dang Thai Son, Andreas Staier, Wojciech Świtała.

Konkurs zorganizowany został z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Radiem. Kolejne edycje będą odbywać się co pięć lat.

Źródło: /PAP, MKIDN/

 

Zdjęcia (11)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}