W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Galeria Sztuki Starożytnej czeka na otwarcie, rusza remont Klasztorku – minister kultury o inwestycjach Muzeum Narodowego w Krakowie

18.04.2021

​​​​​​​Wchodzimy w finał fazy przygotowawczej wielkiego remontu w Klasztorku, czyli  trzeciej nieruchomości, która łączy pięknie odrestaurowany pałac Czartoryskich, Muzeum, z Arsenałem, w którym już niemal gotowa jest galeria sztuki starożytnej – mówił podczas wizyty w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.

Galeria Sztuki Starożytnej czeka na otwarcie, rusza remont Klasztorku – minister kultury o inwestycjach Muzeum Narodowego w Krakowie, fot Danuta Matloch

Podkreślał, że nie jest w stanie podać jednoznacznej daty otwarcia instytucji kultury. Zależy to od ogólnej sytuacji pandemicznej. Natomiast zwracał uwagę, że czas zamknięcia dla odwiedzających muzea wykorzystują właśnie na prace inwestycyjne, remonty i konserwacje, przygotowując jeszcze bardziej atrakcyjną ofertę na czas po pandemii.   

Minister mówił też, że projekty realizowane obecnie przez MNK są mu bliskie, bo jest w nie osobiście zaangażowany od samego początku – m.in. w remont Muzeum Książąt Czartoryskich, Arsenału, ale też planowaną inwestycję w dawnym hotelu Cracovia. Ma tam powstać Muzeum Architektury i Designu, które będzie jednocześnie centrum przemysłów kreatywnych. Trwają starania o pozyskanie na tę inwestycję środków w z Krajowego Planu Odbudowy. Na czas realizacji inwestycji w Cracovii galeria stała designu powstanie na I piętrze Kamienicy Szołayskich. Na II piętrze znajdzie się komplementarna galeria architektury. Z kolei w budynku dawnego EUROPEUM znajdzie miejsce oddział MNK poświęcony Stanisławowi Wyspiańskiemu.  

Remont Klasztorku prawdopodobnie skończy się wraz z 2022 r., wystawy będą przygotowane dla odwiedzających w 2023 r. Tymczasem na otwarcie czeka już ekspozycja sztuki starożytnej w Arsenale wraz z zakupioną kolekcją Potockich z Krzeszowic. Kolekcja ta, obejmująca m.in. zbiór reliefów sarkofagowych oraz rzymskie odwołania do znanych posągów greckich, a także obiekty reprezentatywne dla sztuki Bliskiego Wschodu i późnego antyku, uzupełnia zbiory Muzeum Książąt Czartoryskich i Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawa w Arsenale w pełny i atrakcyjny sposób prezentuje rozwój sztuki najważniejszych kultur starożytnych. Trasa zwiedzania pozwala zapoznać się z poszczególnymi zespołami zabytków w układzie podróży po basenie Morza Śródziemnego od Egiptu przez Italię, Grecję i Azję Mniejszą, na Egipcie z czasów rzymskich kończąc. W nowych gablotach zobaczymy rzemiosło starożytne, rzeźby architektoniczne, dekoracyjne, portretowe, funeralne, wyroby z metali szlachetnych, malarstwo, ceramikę i szkło. Są to przedmioty codziennego użytku, kultowe, dekoracyjne, a także należące do wyposażenia grobowego.

Obok głównej ekspozycji sztuki starożytnej przygotowane zostały dwie wystawy w pomieszczeniach baszt przylegających do budynku Arsenału: wybór monet greckich i rzymskich oraz zespół obiektów z terenu Polski pochodzący z kolekcji prahistorycznej księcia Władysława Czartoryskiego.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}