Hala Kultury w Łomży – nowe miejsce na kulturalnej mapie regionu
15.06.2021
„Cieszę się, że dzięki przekazanej przez kierowany przeze mnie resort dotacji ze środków europejskich w wysokości prawie 9,5 mln zł oraz środków miasta (…) zabytkowy obiekt Hali Targowej odzyskał dawny blask, a jednocześnie zyskał nową funkcję nowoczesnego centrum kulturalno-edukacyjnego” – napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do uczestników uroczystości otwarcia Hali Kultury w Łomży. Symboliczne otwarcie Hali odbyło się podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej z okazji 603. rocznicy nadania Łomży praw miejskich.
Wicepremier Piotr Gliński wyraził przekonanie, że Hala Kultury stanie się nowym symbolem miasta, a przyjęte rozwiązania organizacyjne będą dobrym przykładem, jak skutecznie przeprowadzić rewitalizację obiektów zabytkowych nadając im równocześnie nową funkcję i zasięg oddziaływania.
Jestem przekonany, iż realizacja projektu umożliwi wykreowanie na kulturalnej mapie Polski miejsca szczególnego, które będzie oferować różnorodny, ciekawy i ambity program kulturalnym atrakcyjny nie tylko dla mieszkańców miasta, ale także odbiorców kultury z całego regionu – podkreślił wicepremier.
Hala Kultury przy Starym Rynku w Łomży to największa inwestycja kulturalna w mieście. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł ponad 18 mln zł, z czego 9,5 mln przeznaczyło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Powstanie Hali Kultury miało na celu zwiększenie wykorzystania potencjału kulturowego oraz dostępu do zasobów kultury – po zmodernizowaniu dysponuje ona m.in. zlokalizowaną w podziemiu salą do działań interdyscyplinarnych oraz znajdującą się na parterze wielofunkcyjną salą ze sceną i zapleczem. Na piętrze mieszczą się sale spotkań z przestrzenią wystawienniczą, hol wystawienniczy oraz antresole.
O projekcie
Zabytkowy budynek Hali powstał w drugiej połowie lat 20. XX wieku. Pierwotnie funkcjonował jako Hala Targowa. Projekt przekształcenia w Halę Kultury zakładał powrót do historycznego wyglądu budynku.
Przebudowa rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku, a zakończyła w sierpniu ubiegłego roku. W ramach robót budowlanych wymieniono dach, okna i drzwi. Wyremontowana została też elewacja, a wnętrze budynku zostało wyposażone w instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe i przeciwwłamaniowe. Budynek został także dostosowany do osób z niepełnosprawnościami.
Zakupione zostało wyposażenie do prowadzenia działalności kulturalnej, m.in. meble, sprzęt do prowadzenia zajęć i organizacji imprez, mechanika sceniczna, trybuna teleskopowa, sprzęt fotograficzny i IT.
Działalność Hali Kultury będzie polegała na stworzeniu wysokiej jakości oferty kulturalnej, dostępnej dla zróżnicowanych grup odbiorców. Ofertę obejmującą wystawy, zajęcia edukacyjne, spektakle i koncerty będą przygotowywać m.in. miejscowe instytucje kultury, takie jak: Teatr Lalki i Aktora, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego, Muzeum Północno-Mazowieckie, Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych oraz Miejska Biblioteka Publiczna.