I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych
03.09.2018
[[jQueryInclude?preset=slides]]
fot. NIFC
fot. NIFC
fot. NIFC
W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, instytucja podległa Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Polskim Radiem i Telewizją Polską zorganizowała wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu i charakterze – I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Przesłuchania konkursowe , które rozpoczęły się 3 września, poprzedziła konferencja prasowa z udziałem wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wandy Zwinogrodzkiej.
-Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z pełnym przekonaniem i ogromną wdzięcznością dla organizatorów i pomysłodawców przyjęło inicjatywę organizacji I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Wierzę, że to ważne wydarzenie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przyczyni się do jeszcze skuteczniejszej promocji twórczości Fryderyka Chopina oraz polskiego dziedzictwa kulturowego. Chciałabym również podziękować wszystkim młodym artystom, którzy zgłosili swoją gotowość do udziału w Konkursie. Niech wygra najlepszy! – powiedziała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka podczas konferencji.
Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno w środowisku muzyków, jak i melomanów. Do konkursu zgłosiło się 58 pianistów z 20 krajów, spośród których wybranych zostało 30 najlepszych. Organizując festiwale „Chopin i jego Europa” Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od lat prezentuje „prawdziwe brzmienie” (Real Chopin) muzyki Chopina, a czyni to dzięki zgromadzonej kolekcji instrumentów dawnych. Obecnie posiada fortepiany ulubionych marek Chopina: Pleyela i Erarda, brytyjskiego Broadwooda i współczesne rekonstrukcje instrumentów, jakie kompozytor miał do dyspozycji we wczesnym okresie twórczości (kopie warszawskiego Buchholtza i wiedeńskiego Grafa). Brzmienie z epoki to charakterystyczny rys festiwali „Chopin i jego Europa” oraz imponującej już teraz kolekcji nagrań fonograficznych Instytutu. Piękno muzyki wykonywanej na instrumentach z epoki jest szczególną wartością.
Cel konkursu
Celem nowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych jest popularyzowanie brzmienia dawnych fortepianów, umożliwiające lepsze poznanie dzieła poprzez zetknięcie z oryginalną materią i aurą brzmieniową instrumentów. Konkurs składa się z trzech etapów. Podczas pierwszego i drugiego etapu uczestnicy wykonają recitale solowe. Repertuar – oprócz dzieł Chopina – będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku, m.in. Michała Kleofasa Ogińskiego czy Marii Szymanowskiej. W trzecim etapie sześcioro finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie, doskonale znana polskiej publiczności, legendarna Orkiestra XVIII Wieku.
Transmisje
Jednym z najważniejszych założeń programowych konkursu jest popularyzacja wykonawstwa na instrumentach z epoki. Szczególnie istotna zatem będzie realizacja wysokiej jakości przekazu z konkursu w mediach publicznych. Wszystkie przesłuchania konkursowe dostępne będą na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia, natomiast w Polskim Radiu Chopin codziennie będzie można wysłuchać komentarzy w studiu konkursowym prowadzonym od godz. 22.00 TVP Kultura wyemituje na żywo drugi koncert inauguracyjny 3 września o godz. 19.00, a także przesłuchania finałowe 12 i 13 września o godz. 18.00 oraz koncert laureatów, który odbędzie się 14 września o godz. 19.00. Natomiast w TVP 1 będzie można zobaczyć retransmisje z koncertu inauguracyjnego i z koncertu laureatów. Ponadto Instytut Chopina udostępni transmisje z całego konkursu na swoim kanale streamingowym i profilu społecznościowym.
Źródło: MKiDN, NIFC
Zdjęcia (3)
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl