W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

IV ogólnopolska konferencja „Wolontariat w kulturze”

25.11.2019

- Nie ma dobrze funkcjonującej demokracji bez wolontariatu, trzeciego sektora, oddolnej aktywności obywatelskiej - mówił dziś wicepremier prof. Piotr Gliński w Zamku Królewskim w Warszawie podczas rozpoczynającej się IV Ogólnopolskiej Konferencji "Wolontariat w kulturze".

IV ogólnopolska konferencja „Wolontariat w kulturze”, fot. Danuta Matloch

Reforma dotycząca wsparcia państwa dla organizacji pozarządowych

Wicepremier zwrócił uwagę, że zarówno sektor administracji publicznej, biznesowy, medialny, jak i samorządowy nie są w stanie zaspokoić na odpowiednim poziomie potrzeb, które są specyficzne dla organizacji pozarządowych. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o funkcję kontrolną i wczesnego ostrzegania.

- Nie ma dobrze funkcjonującej demokracji bez wolontariatu, bez trzeciego sektora, aktywności obywatelskiej oddolnej - podkreślił wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego.

Piotr Gliński przypomniał, że w ciągu czterech ostatnich lat przeprowadzono „sporą reformę dotyczącą relacji i wsparcia państwa dla organizacji pozarządowych”.

- Powołaliśmy Komitet do spraw Pożytku Publicznego, czyli takie małe ministerstwo, którego szef jest członkiem Rady Ministrów, czyli ma bezpośrednie przełożenie na decyzje polityczne, a jednocześnie organizuje kwestie dotyczące współpracy państwa z aktywnymi obywatelami. Powołaliśmy także Narodowy Instytut Wolności” - powiedział.

Program „Korpus Solidarności” dedykowany wolontariuszom

Dodał, że „jednym z programów, który od początku był przygotowywany w Narodowym Instytucie Wolności (…), jest uruchomiony od kilku tygodni Korpus Solidarności, czyli program dedykowany bezpośrednio wolontariuszom”.

- Jest oczywiste, że trzeci sektor nie działa bez wolontariuszy. Wolontariusze mają zdolność wypełniania tych luk, spełniania tych zadań, których nikt inny nie jest w stanie na odpowiednim poziomie zrealizować” - zwrócił uwagę prof. Piotr Gliński.

Według ministra kultury, w tej chwili należy „budować modę na wolontariat, wykłócać o miejsce dla promocji wolontariatu w mediach”.

- Podstawową kwestią jest przebijanie się w obszarze PR, komunikacji społecznej z informacją, że wolontariat to jest coś poważnego, coś, co w zasadzie jest obowiązkiem każdego polskiego obywatela i nie tylko akcyjny od takiej czy innej głośnej akcji, ale codzienny, zorganizowany. Wtedy społeczeństwo i państwo będzie lepiej funkcjonowało, a wolontariusze będą mieli więcej satysfakcji ze swojej pracy  - mówił.

Konferencja „Wolontariat w kulturze”

Konferencja „Wolontariat w kulturze” to organizowane przez Narodowe Centrum Kultury i Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy spotkanie koordynatorów wolontariatu, dyrektorów instytucji, wolontariuszy – praktyków i liderów wolontariatu, ale także przedstawicieli instytucji i organizacji, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wolontariatem.

W Konferencji bierze udział około 150 osób, praktyków i ekspertów wolontariatu:  wolontariusze współpracujący z instytucjami kultury, pracownicy instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych, zajmujący się projektami kulturalnymi, którzy współpracują bądź chcą rozpocząć współpracę z wolontariuszami w swoich instytucjach/organizacjach, dyrektorzy instytucji, pracownicy nadzorujących projekty wolontariatu w instytucji, osoby decyzyjne, od których zależy, czy dojdzie do stworzenia wolontariatu w instytucji. Celem konferencji jest prezentacja modelowych rozwiązań wolontariatu w instytucjach kultury oraz zwiększenie kompetencji pracowników instytucji kultury w obszarze organizacji wolontariatu.

Konferencja została objęta honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}