Jak spędzić rodzinne lato w centralnej Polsce? Akcja MKiDN „Wakacje w muzeum”
30.07.2020
Wakacyjne atrakcje w centralnej Polsce można spędzać bardzo różnorodnie. Turyści mogą zarówno poznawać wielkie miasta jak Warszawa i Łódź, wypoczywać nad rzekami i jeziorami lub w którymś z rozległych mazowieckich lasów. Tym, którzy rodzinnie chcą w letnie miesiące poznawać zabytki i wystawy regionu zwanego geograficznym sercem Polski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego proponuje swoją akcję „Wakacje w muzeum”.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stworzyło wyjątkową mapę muzeów, wystaw i innych atrakcji, które warto odwiedzić podczas wakacji w ramach rodzinnego poznawania Polski. Jeśli tegoroczne lato spędzacie w kraju, mamy dla Was szereg propozycji w każdej części Polski. Wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie - niezależnie od wieku i zainteresowań.
Muzealne propozycje przygotowaliśmy w podziale na 5 regionów:
- Wschód - województwa lubelskie, podkarpackie i podlaskie
- Zachód – zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie i wielkopolskie
- Północ – warmińsko-mazurskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie
- Południe – śląskie, małopolskie i opolskie
- Centrum – mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie
Jakie muzealne atrakcje dla familijnego spędzania czasu w lipcu i sierpniu poleca resort kultury w centralnej Polsce?
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Rodzinna wakacyjna wyprawa nad Pilicę do urokliwego miasteczka Warka zyska więcej, jeśli będzie połączona ze zwiedzaniem muzeum poświęconego zasłużonym przedstawicielom polskiej emigracji w Ameryce. W tej placówce im. Kazimierza Pułaskiego – bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych - również można dowiedzieć się o znaczeniu dla Ameryki Tadeusza Kościuszki, Juliana Ursyna Niemcewicza, Heleny Modrzejewskiej i Ignacego Jana Paderewskiego. Muzeum prezentuje także historię miasta Warki i regionu.
Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z bezpłatnych, plenerowych koncertów przygotowywanych w ramach „Letniej Strefy Muzyki”. To kameralne spotkania z muzyką, na terenie pięknego parku, który otacza muzeum. Od pałacu prowadzi również przyrodnicza ścieżka edukacyjna „W Dolinie Pilicy”. Jej trasa powiedzie turystów nad brzeg rzeki, a po drodze będzie można zapoznać się z tablicami, które przybliżają florę i faunę tego obszaru.
Od 2018 r. Muzeum jest współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Od dwóch lat Muzeum Sztuki Nowoczesnej oprócz głównej siedziby przy Pańskiej 3, zaprasza na familijne wycieczki do swojej nowej placówki nazwanej „Muzeum nad Wisłą”. W tym położonym na Powiślu miejscu w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik i Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW) w lecie rodziny z dziećmi będą mogły obejrzeć spektakl „Klimat”. To przedstawienie porusza temat kryzysu klimatycznego. Dzieci wraz z bohaterami spektaklu podróżują po najodleglejszych zakątkach świata. Poznają podczas dzikie zwierzęta zagrożone wyginięciem, walczą ze smogiem, który zatruwa powietrze i wspólnie szukają pomysłów na skuteczną, codzienną ochronę środowiska.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Piękne wnętrza siedziby Króla Jana III Sobieskiego wraz z fascynującymi kolekcjami to nie jedyna atrakcja pałacu w Wilanowie. Dzieci mogą wciągnąć się w „Botaniczną Odyseję, grę, której akcja dzieje się w przypałacowych ogrodach. W jej trakcie nauczą się rozpoznawać różne gatunki parkowych drzew. Poznają też stałych bywalców leśnych ostępów, zamorskich przybyszy oraz okazy o zaskakujących nazwach. Rozrywka polega na wędrowaniu trasą zaznaczoną na mapie i zatrzymywaniu się we wskazanych punktach. Wyznaczają one miejsca, gdzie rosną okazy różnych gatunków drzew. Finałem zabawy jest rozszyfrowanie, jak nazywają się jedne z najbardziej niezwykłych roślin z wilanowskiej kolekcji.
Muzealną ofertą tak dla rodziców, jak i dla dzieci są warsztaty Scryptorium Villa Nova. Skorzystać z nich mogą zarówno miłośnicy kaligrafii, jak i osoby, które chcą, aby ich pismo odręczne stało się eleganckie, bardziej fantazyjne lub po prostu staranniejsze. Celem jest doskonalenie umiejętności starannego kreślenia liter w stylistyce XVII-wiecznego pisma kancelaryjnego.
Muzeum Władysława Broniewskiego w Warszawie – oddział Muzeum Literatury
W ogrodzie muzeum, które mieści się w willi Władysława Broniewskiego, rodzinna paczka turystów może wybrać się w podróż do jednego z wybranych krajów. To atrakcja w ramach wakacyjnego pikniku literacko – artystycznego. Uczestnicy poznają ciekawe pozycje literackie i obyczaje związane z danym obszarem kulturowym, style malarskie i architektoniczne oraz kulturowe trendy; epoki literackie i historyczne, jak również charakterystyczne postaci, które miały wpływ na klimat artystyczny danej epoki. Formuła podróży literackich przewiduje także spotkania z autorami współczesnej literatury dziecięcej, wystawy ilustracji, projekcje multimedialne oraz panele i wykłady dla rodziców prowadzone przez literaturoznawców, psychologów i terapeutów.
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Letnią atrakcją Łazienek Królewskich dla rodzin jest m.in. spacer szlakiem wodnym. Dorosłych i dzieci z pewnością może też zaciekawić gra terenowa „Wytrop drzewa” czy tematyczne spacery „Bliskie spotkania z przyrodą Łazienek Królewskich”, podczas których uczestnicy poznają łazienkowską faunę i florę. Z kolei młodsi i starsi miłośnicy harmonijnych dźwięków oraz dawnych legend będą mogli udać się tropem parkowych alei związanych z mitycznymi motywami, by na koniec wysłuchać i obejrzeć muzyczny spektakl.
Doświadczeni i początkujący artyści uwielbiający przyrodę mają szansę skorzystać z okazji do nauki malowania i szkicowania motywów botanicznych poprzez różne techniki uwieczniania roślin na papierze. Taką możliwość dają warsztaty „Zostań artystą botanikiem”. A rodzinne zainteresowanie historią może skłonić do tematycznego spaceru „Tajemnice Łazienek - międzywojenne Łazienki”. Trasa powstała z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej i wiedzie szlakiem międzywojennej historii, w tym miejsc związanych z marszałkiem Józefem Piłsudskim i prezydentami II RP.
Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego w Królikarni, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
Letnie zwiedzanie Muzeum posiadającego największą kolekcję rzeźby w kraju można połączyć z teatralnymi warsztatami dla całych rodzin w Królikarni. W ich trakcie dzieci i dorośli będą mogli zgłębiać tajniki rozszyfrowywania wyrazów twarzy i odczytywania emocji widocznych w oczach. Dowiedzą się dlaczego pewne postacie patrzą na nas groźnie, inne są zamyślone, a jeszcze inne - uśmiechają się delikatnie. Uczestnicy poszukają swojej własnej ekspresji, postarają się ją wzbogacić, a na koniec pośmieją się z samych siebie. Używając tylko twarzy spróbują przekazać różne skomplikowane emocje, myśli i typy osobowości. Nadadzą też rzeźbom głos. Ćwiczenia odbędą się na podstawie portretów. Niestety, warsztaty będą miały miejsce jedynie 30 sierpnia.
Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach – oddział Narodowego Muzeum Techniki
Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach to piękny, kompleks hutniczy zaadaptowany na cele muzealne. Huta została wybudowana w latach 1890-1892 przez Francuskie Towarzystwo Metalurgiczne. W lecie rodzinne wycieczki będą mogły podziwiać unikatowe w skali Europy trzy prażaki - XIX-wieczne piece służące do obróbki cieplej rudy żelaza przed jej zasypem do wielkiego pieca. Centralnym punktem huty jest wielki piec opalany węglem drzewnym, jeden z nielicznych i w doskonałym stanie zachowania w tej części Europy, wokół którego wzniesiono budynki i całą infrastrukturę do jego obsługi. Letnią frajdą dla starszych i młodszych będzie też miejscowa duża ekspozycja samochodów i motocykli oraz maszyn do obróbki skrawaniem.
Muzeum Sztuki w Łodzi
Turyści, którzy będą szukali wypoczynku w Łodzi, mają okazję poznawać dzieła artystów na kameralnych spotkaniach podczas mini wykładów w Magazynie Studyjnym Muzeum Sztuki. Organizatorzy przygotowali m.in. spotkanie zatytułowane: „Seuphor i Mondrian w Muzeum Sztuki w Łodzi”. Młodsi mogą, z dorosłymi lub bez nich, spędzić letnie upalne dni w muzealnym, cienistym ogrodzie. Jak zapewniają pracownicy, będzie tam panować inspirowana dziełami sztuki twórcza atmosfera. Ten sam ogród jest też scenerią dla dziecięcych warsztatów. W ich trakcie uczestnicy będą nasłuchiwać co w trawie piszczy, szukać tajemniczego Grubego, zgadywać, kim jest Burdygiel i dowiedzą się, jak z niebieskiego zrobić zielony oraz jak wyczarować wężopsa.
W centralnej Polsce zabytkowych miejsc, wystaw sztuki i innych kulturalnych oraz historycznych atrakcji jest co niemiara. W letnie miesiące nie tylko w Warszawie, Łodzi, Warce i Chlewiskach znajdzie się mnóstwo do zwiedzania. Każdy niezależnie od wieku i zainteresowań może na Mazowszu oraz w Łódzkiem znaleźć dziesiątki innych muzeów, które pozwolą połączyć naukę z rozrywką.
O akcji „Wakacje w muzeum”
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje nadzór i opiekę nad muzeami zlokalizowanymi w każdym z regionów Polski. Na tej podstawie stworzyliśmy mapę zabytkowych miejsc, wystaw i innych atrakcji, które warto zwiedzać podczas wakacji w ramach familijnego poznawania Polski. Tak powstała letnia akcja „Wakacje w muzeum”. Ma ona przede wszystkim inspirować rodziny z dziećmi w urozmaicaniu wypoczynku w sposób łączący naukę z rozrywką.