W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym. Premiera filmu 303. Bitwa o Anglię

10.08.2018

[[jQueryInclude?preset=slides]]

fot. Marcin Kmieciński/PAP

fot. Marcin Kmieciński/PAP

fot. Marcin Kmieciński/PAP

 

Uroczysta premiera filmu „303. Bitwa o Anglię” (Hurricane) z udziałem jego twórców odbyła się w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie. Polsko-brytyjska produkcja opowiada historię legendarnych polskich lotników, którzy okazali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej. Film trafi do kin 17 sierpnia w całej Polsce, a 9 września - w Wielkiej Brytanii. Produkcja otrzymała Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy. Honorowy patronat nad polską premierą filmu objął wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Produkcja i obsada

W międzynarodowej obsadzie, obok Marcina Dorocińskiego („Jack Strong”,  „Pitbull. Ostatni pies”) i Filipa Pławiaka („Listy do M. 3”), wystąpili również: gwiazda kultowego serialu „Gra o tron” – Iwan Rheon oraz syn Mela Gibsona – Milo Gibson (znany m.in. z nagrodzonego dwoma Oscarami obrazu „Przełęcz ocalonych”). Reżyserii podjął się David Blair – zdobywca nagród BAFTA i Emmy. Za efekty specjalne odpowiada firma Lipsync Post, mająca na swoim koncie pracę przy zagranicznych produkcjach z największymi hollywoodzkimi gwiazdami. Zdjęciami do filmu zajął się Piotr Śliskowski – wybitny operator, który pracował przy „Generale Nilu”, „80 milionach” i serialu „Czas honoru. Powstanie”. Film wyprodukowany został przez Michaela Paszko, Matta Whyte’a, Krystiana Kozłowskiego i Roberta Chadaja z firmy Prospect 3.

Zarys fabularny

Film przedstawia historię bitwy o Anglię, w której na pomoc w walce z nazistami przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold „Tolo” Łokuciewski. Początkowa nieufność Brytyjczyków musi ustąpić wielkiemu szacunkowi, jakim Anglicy zaczynają darzyć polskich pilotów. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazuje się być najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów – to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.

Poruszające wypowiedzi aktorów i świadków życia lotników

Kino Świat w promującym film materiale przedstawił relacje aktorów z planu filmowego oraz wrażenia rodziny słynnych bohaterów z Dywizjonu 303 po obejrzeniu filmu. Odtwórca roli legendarnego pilota Jana Zumbacha, Iwan Rheon nie ukrywa wdzięczności dla Polaków, którzy dzielnie bronili jego ojczyzny. „Dziękuję za wszystko co Dywizjon 303 zrobił dla Wielkiej Brytanii” – mówi. Dodaje także - „Ci ludzie powinni być uhonorowani. To nasza misja aby opowiedzieć historię ich bohaterstwa o tym jak przybyli do Wielkiej Brytanii i pomogli w walce z nazistami.” Natomiast grający rolę dowódcy Dywizjonu 303 Marcin Dorociński wyznaje:Nie sposób nie wejść do takiego projektu, w którym opowiada się niesamowite historie ludzi, którzy oddawali za te największe wartości swoje życie”. Powstaniem filmu był poruszony wnuk sierżanta Stanisława Słowikowskiego z Dywizjonu 303, Antoni Dmochowski, który przyznał, że na film o Dywizjonie 303 czekał całe życie : „po to, aby ludzie w Polsce i na całym świecie mogli poznać i zobaczyć na własne oczy historię wielkich polskich bohaterów”.

Źródło: MKIDN, Kino Świat

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}