Jubileusz 50-lecia pracy twórczej Rafała Olbińskiego
21.10.2019
Pragnę wyrazić słowa uznania dla Pana dokonań artystycznych, zwłaszcza w dziedzinie malarstwa, grafiki i sztuki plakatu, które trwale wzbogaciły polską i światową kulturę – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym skierowanym do Rafała Olbińskiego. Wybitny malarz, grafik i twórca plakatów, laureat wielu międzynarodowych konkursów, wyróżniony także Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, obchodzi w tym roku 50-lecie pracy twórczej.
Rafał Olbiński, artysta na co dzień mieszkający w Nowym Jorku, gdzie od 34 lat wykłada w słynnej School of Visual Arts, osobiście odebrał list gratulacyjny podczas wizyty w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
List wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego
Wielce Szanowny Panie,
Jubileusz 50-lecia pracy twórczej jest piękną okazją do złożenia Panu wyrazów szacunku i najlepszych życzeń.
Pragnę wyrazić słowa uznania dla Pana dokonań artystycznych, zwłaszcza w dziedzinie malarstwa, grafiki i sztuki plakatu, które trwale wzbogaciły polską i światową kulturę. Uprawianą przez Pana twórczość cechuje godna podziwu konsekwencja służąca wartości, jaką jest wolność kształtowania artystycznej wypowiedzi. Pańskie ilustracje i obrazy wykorzystujące elementy symbolizmu i surrealizmu, przekazują niewyrażalne słowami emocje.
Pana osiągnięcia w dziedzinie grafiki i ilustracji zostały poparte licznymi międzynarodowymi sukcesami, w tym prestiżowym Międzynarodowym Oskarem za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu. Miło mi zauważyć, że jest Pan również laureatem najwyższego wyróżnienia przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Złotego Medalu „Gloria Artis”.
Pragnę też podziękować za stałą obecność w polskiej przestrzeni artystycznej. W ostatnim czasie mogliśmy podziwiać Pański piękny plakat dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej z okazji 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, uświetniający obchody 200. rocznicy urodzin ojca narodowej opery.
Pragnę wyróżnić w tym uroczystym dniu jeszcze jeden krąg Pana twórczej aktywności, w moim odczuciu równie ważny. Przeniósł Pan bowiem skutecznie swoje bogate doświadczenia artystyczne na grunt wieloletniej owocnej pracy pedagogicznej.
Proszę przyjąć wyrazy mojego uznania i podziwu dla Pana twórczego indywidualizmu, a także serdeczne życzenia wielu dalszych artystycznych satysfakcji, zdrowia i pomyślności.
Z wyrazami szacunku
Prof. Piotr Gliński
Rafał Olbiński
Polski malarz, grafik i twórca plakatów oraz jeden z przedstawicieli tzw. polskiej szkoły plakatu. Urodził się 21 lutego 1943 w Kielcach. Po szkole średniej podjął naukę na Politechnice Warszawskiej, którą ukończył w 1969, uzyskując dyplom na Wydziale Architektury. W roku 1981 wyjechał do Paryża, skąd rok później wyemigrował do Nowego Jorku, gdzie szybko dał się poznać jako znakomity ilustrator i malarz. W 1985 podjął pracę jako wykładowca w nowojorskiej School of Visual Arts, w której wykłada do dziś.
Prace Rafała Olbińskiego są prezentowane w licznych galeriach i muzeach, m.in. Muzeum Plakatu w Wilanowie, Carnegie Foundation w Nowym Jorku czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie. W Polsce zajmował się m.in. projektowaniem okładek płyt, np. Krzysztofa Klenczona Powiedz stary gdzieś ty był i Żagiel Ziemi grupy Breakout. Projektował też okładki polskiego miesięcznika psychologicznego Charaktery i był współtwórcą wizerunku graficznego pisma, jak również tworzył plakaty dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.
Jego twórczość jest szeroko nagradzana na wielu konkursach międzynarodowych. W 1995 r. otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World” pod przewodnictwem burmistrza Rudolfa Giulianiego – na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. W 1994 r. został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, a w 1976 r. pierwszej nagrody w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu.
W roku 2005 r. Rafał Olbiński został wyróżniony najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Złotym Medalem „Gloria Artis”.