Już od dziś na Wawelu można podziwiać dziecięcą zbroję króla Zygmunta II Augusta
18.02.2021
Ten wyjątkowy w swej kategorii zabytek - jedna z dwóch najlepiej rozpoznawalnych zbroi dziecięcych na świecie - będzie od dziś do końca lutego prezentowany bezpłatnie w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu pomiędzy Polską a Węgrami, na mocy którego rząd węgierski przekazał tę unikatową pamiątkę stanowiącą część historycznego dziedzictwa Polski, w ręce polskich muzealników.
W uroczystym przekazaniu zabytku uczestniczyli w środę premierzy Polski, Mateusz Morawiecki, i Węgier Viktor Orban oraz wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.
W przyszłości zbroja będzie dostępna dla zwiedzających jako wawelski depozyt w Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Renesansowa zbroja młodego Zygmunta II Augusta, obok sławnej wiedeńskiej zbroi ze spódniczką wykonanej dla późniejszego cesarza Karola V, przez Konrada Seusenhofera w latach 1512-1514 należy do dwóch najlepiej rozpoznawalnych zbroi dziecięcych na świecie. Została wykonana na zlecenie króla Czech i Węgier, Ferdynanda I (1526-1564) przez Jörga Seusenhofera (1500/05-1580), w 1533 r., jako prezent zaręczynowy dla przyszłego zięcia, króla Polski Zygmunta II Augusta (1548-1572). Dzieła Jörga Seusenhofera uważane są za szczytowe osiągnięcia płatnerstwa renesansowego. Był to dar Ferdynanda I z okazji zaślubin Zygmunta z Elżbietą, córką cesarza. Inicjały ES i SE należy czytać, jako Elisabetha – Sigismundus i Sigismundus – Elisabetha. Wykonana jest z kutej, trawionej, grawerowanej i pozłacanej stali.
Zbroja przechowywana była w cesarskich zbiorach wiedeńskich, a od 1933 w zbiorach Węgierskiego Muzeum Narodowego. 24 grudnia 2020 r., w Wigilię Bożego Narodzenia, rząd węgierski zdecydował o podarowaniu tego niezwykle cennego dla polskiego dziedzictwa historycznego artefaktu Polsce. Dzięki temu królewski atrybut mógł po kilkuset latach wrócić do Polski, gdzie trafił do kolekcji Muzeum Zamku na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki.