W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kazimierz Dolny nadal ze statusem zabytku

16.04.2019

Kazimierz Dolny nadal będzie miał status zabytku. Taką decyzję 11 kwietnia br. podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który rozpatrzył wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie z dnia 24 stycznia 1983 r., wznawiającej decyzję z dnia 13 sierpnia 1966 r. wpisującą do rejestru zabytków obszar miasta Kazimierza Dolnego.

Kazimierz Dolny, fot. Arletta Cwalina / Alamy Stock Photo

We wniosku o stwierdzenie nieważności podniesiono, że polski system prawny nie zna procedury „wznowienia decyzji”. Organ nadzorczy, po przeprowadzeniu szczegółowej analizy badanego rozstrzygnięcia uznał, że decyzja z roku 1983 r. w części narusza zasadę powagi rzeczy osądzonej, tj. ponownie wpisuje do rejestru zabytków tę część obszaru Kazimierza Dolnego, która została do tego rejestru już wpisana na mocy decyzji z 1966 r. W pozostałym zakresie natomiast, na mocy rozstrzygnięcia z 1983 r. do tego rejestru został wpisany obszar nieuwzględniony poprzednią decyzją.

W związku z tym, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego orzekł, że decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie z dnia 24 stycznia 1983 r. została wydana z naruszeniem prawa jako dotycząca sprawy rozstrzygniętej już inną decyzją ostateczną, w części odnoszącej się do obszaru, który został wpisany do rejestru zabytków na mocy decyzji z 1966 r. Jednocześnie, Minister odmówił stwierdzenia nieważności decyzji z roku 1983 w tej części, gdyż w toku postępowania ustalono, że od dnia jej doręczenia upłynęło 10 lat.

W pozostałej części Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie uznając, że nie jest ona dotknięta najcięższymi wadami, wymienionymi w art. 156 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie jest ostateczna ani prawomocna. Stronom przysługuje prawo do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenia sprawy zakończonej tą decyzją lub skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}