Klasztor Podominikański w Sejnach przyszłą siedzibą Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów
30.06.2021
„Z budżetu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ze środków europejskich przekazaliśmy na realizację tego projektu około 17 mln zł, dzięki którym uratujemy ten zabytkowy XVII-wieczny klasztor. Jednocześnie mam nadzieję, że powstanie tu – zgodnie z założeniami – muzeum, które będzie się odnosiło do naszego dziedzictwa na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej”– powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas wizyty w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i przylegającym do niej Klasztorze Podominikańskim w Sejnach.
Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że Klasztor Podominikański znajduje się w bardzo ciekawym pod względem kulturowym miejscu.
Jesteśmy na styku granic i wspieramy działania lokalne, w tym przypadku włodarza tego miejsca – parafii, w ratowaniu zabytków i budowaniu instytucji kultury. To jeden z bardzo wielu projektów MKDNiS w tym obszarze – zaznaczył wicepremier Piotr Gliński.
O projekcie
Całkowity koszt projektu „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego poprzez remont zabytkowego obiektu oraz jego adaptację na potrzeby utworzenia Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach” wynosi 20 mln zł. Dzięki decyzji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Parafia Rzymskokatolicka p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach otrzymała dofinansowanie w ramach VIII priorytetu POIiŚ 2014-2020 (działanie 8.2 „Ochrona zabytków”) w wysokości 17 mln z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W ramach projektu, który zgodnie z umową zostanie zakończony we wrześniu 2022 r., oprócz prac przygotowawczych, takich jak projekt architektoniczny i pozostała niezbędna dokumentacja projektowa, w zabytkowym klasztorze wykonane zostaną prace konserwacyjne, budowalne i renowacyjne. Zakupione zostanie także trwałe wyposażenie do prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej.
Ponadto powstaną cztery wystawy stałe: „Historia Kresów Wschodnich” opowiadająca o historycznych ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej i ich mieszkańcach, „Wielokulturowość Kresów Wschodnich”, ukazująca wzajemne relacje kulturowe oraz religijne między przedstawicielami różnych grup narodowych, etnicznych i wyznaniowych w regionie, „Ludzie Kresów Wschodnich”, prezentująca opowieść o znanych i nieznanych obywatelach Kresów i ich wpływie na dzisiejszy obraz kultury, literatury, nauki oraz „Mitologia Kresów Wschodnich”, ukazująca nie tylko mity, ale także ich recepcję w sztuce, literaturze, myśli politycznej oraz pamięci historycznej.
Projekt zakłada również przygotowanie interaktywnych scenariuszy lekcji muzealnych, które poprzez interakcje będą edukowały zarówno dzieci jak i dorosłych. Scenariusze będą zawierały elementy warsztatów, gry terenowej, rywalizacji i design thinking. Pozwoli to na realizację założeń „education by action”.
Szacuje się, że dzięki realizacji projektu liczba osób odwiedzających obiekt wzrośnie o 7 270 osób rocznie.
Klasztor Podominikański w Sejnach – zabytek o bogatej historii
Klasztor Podominikański w Sejnach ma dużą wartość ze względu na styl architektoniczny - późny renesans. Jest to jedyny taki obiekt w Polsce północno-wschodniej. Wysoka ranga zabytku to także bogata historia i wartość naukowa ze względu na zgromadzone muzealia, a wśród nich: korespondencja Zygmunta Starego do Iwana Wiśniowieckiego o nadaniu dóbr sejneńskich z XVI wieku; listy królów polskich: Jana III Sobieskiego, Augusta II, Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego do dominikanów sejneńskich opatrzone pieczęciami z kancelarii królewskich.
Renesansowy gmach dawnego Klasztoru Dominikańskiego od zachodniej strony przylega do Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jego masywne mury, zwieńczone w narożnikach okrągłymi basztami przykrytymi hełmami przypominają w założeniu zamek magnacki. Obecnie w obiekcie mieszczą się między innymi: Muzeum Diecezji Sejneńskiej, Muzeum Etnograficznego Ziemi Sejneńskiej, sale etnograficzne rodziny Kubraków, muzeum malarstwa sakralnego, wystawy lokalnych artystów i fotografów.