W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny etap budowy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zakończony

10.11.2018

- Społeczeństwo Polski wiele lat czekało na muzeum Józefa Piłsudskiego; możemy dziś symbolicznie zameldować Marszałkowi, że szanujemy przeszłość i w związku z tym zasługujemy na szacunek teraźniejszości i mamy prawo do przyszłości – powiedział 10 listopada wicepremier Piotr Gliński, który wraz z wiceministrem Jarosławem Sellinem wziął udział w uroczystości zawieszenia wiechy w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. To symboliczne zakończenie drugiego etapu budowy Muzeum współtworzonego przez MKiDN. Uroczystość odbyła się w 100. rocznicę powrotu Piłsudskiego z Magdeburga do Warszawy oraz 10. podpisania umowy założycielskiej Muzeum.

„Możemy z dumą, symbolicznie zameldować Marszałkowi, że my szanujemy przeszłość”

- Polska zasługuje na takie muzeum. Społeczeństwo Polski wiele lat czekało na muzeum Józefa Piłsudskiego - mówił wicepremier Piotr Gliński podczas uroczystości.

W tym kontekście zwrócił uwagę, że w tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, a największym symbolem i bohaterem tamtego czasu był właśnie Piłsudski. Minister zastanawiał się jednocześnie, dlaczego dopiero teraz "kończymy budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego". "To jest dramatyczny znak zapytania" - ocenił.

Minister kultury dodał, że Polska czekała i czeka wciąż na wiele innych instytucji muzealnych, "instytucji, które poprzez historię mają dbać o naszą tożsamość".

- Na szczęście od kilku lat budujemy te instytucje - zaznaczył wicepremier. Wskazał tu m.in. na Muzeum Historii Polski na Cytadeli czy Muzeum Kresów.

- Wreszcie to robimy, pozostaje pytanie, dlaczego tak późno. Dlaczego, duży, piękny, poważny, cywilizowany kraj w środku Europy, członek Unii Europejskiej, trwały i solidny element Unii Europejskiej, który nie ma zamiaru tej Unii opuszczać, dlaczego tyle lat musieliśmy czekać, aby w sposób godny zinstytucjonalizować naszą historię - pytał wicepremier.

Minister kultury przytoczył też słowa Piłsudskiego mówiące, że naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

- Możemy dzisiaj z dumą, symbolicznie zameldować Marszałkowi, że my szanujemy przeszłość i w związku z tym zasługujemy na szacunek teraźniejszości i mamy prawo do przyszłości - mówił wicepremier.

Uroczystość wiechy – symboliczne zakończenie drugiego etapu budowy

Uroczystość wiechy jest symbolicznym zakończeniem drugiego, spośród trzech najważniejszych etapów budowy kompleksu muzealno-edukacyjnego (pierwszym było wmurowanie kamienia węgielnego, ostatnim będzie otwarcie Muzeum). Powrót Józefa Piłsudskiego 10 listopada 1918 roku do Warszawy jest datą szczególną w kalendarzu „pierwszych dni niepodległości” Polski.

Podczas uroczystości zaprezentowany został parter dworku „Milusin” wyposażony w zabytkowe umeblowanie, w tym odzyskane w 2015 roku meble pochodzące z salonu rodziny Piłsudskich. Zaprezentowano również wyremontowany budynek „Willi Bzów” oraz wystawę darów pozyskanych przez Muzeum.

Misją powstałego w 2008 r. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest m.in. wszechstronne ukazanie wielowymiarowości Józefa Piłsudskiego, a poprzez programy edukacyjne i akcje społeczne Muzeum dba nie tylko o dziedzictwo Józefa Piłsudskiego, ale także stara się zachęcać do refleksji na temat współczesnego świata. Instytucja kultury utworzona przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku powstaje przy słynnym dworku Marszałka „Milusin”. Piłsudski wraz z rodziną zamieszkał tam w 1923 roku.

Nowy budynek osiągnął stan surowy zamknięty, renowacja "Willi bzów" jest na ukończeniu, prace nad odtworzeniem i zagospodarowaniem terenów zielonych są również na ukończeniu. Przetargi na wykonawców wystawy stałej oraz na projektantów modernizacji Dworku "Milusin" są w toku.

Zakończenie prac objętych kontraktem z Porr (nowy budynek, "Willa Bzów" i teren zielony) planowane jest w połowie przyszłego roku. Zakończenie pozostałych prac na przełomie 2019 i 2020 r.

 

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}