Komentarz MKIDN do artykułu „Muzeum Dmowskiego. Minister Gliński żongluje trumnami” [„Gazeta Wyborcza”, 26.08.2020 r.]
27.08.2020
W związku z artykułem Witolda Mrozka opublikowanym w „Gazecie Wyborczej” 26 sierpnia 2020 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że:
- Niesłuszne jest przypisywanie ministrowi kultury określenia „trumny Dmowskiego i Paderewskiego”. Inspiratorem tego sformułowania był przed wieloma laty Jerzy Giedroyć. Odnosił się do niego m.in. Bronisław Komorowski, który powiedział w 2012 roku: „Ile lat można zgadzać się na to, że trumny (Romana) Dmowskiego i (Józefa) Piłsudskiego Polaków dzielą w dalszym ciągu?” W odpowiedzi redaktor Jacek Karnowski (Sieci) napisał, że „Bronisław Komorowski w jednym ma rację: trumny z przeszłości wciąż dzielą Polskę. Tyle że trumny Piłsudskiego i Dmowskiego stoją po jednej stronie. Po drugiej stronie jest trumna Róży Luksemburg, głoszącej, że niepodległa Polska nie ma racji bytu, a Polakom lepiej będzie pod opieką państw sąsiednich.” Do tej wypowiedzi odniósł się bezpośrednio wicepremier Piotr Gliński w swoim wystąpieniu podczas konferencji Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej 13 sierpnia. Uważna lektura i sięganie do źródeł wydają się niezbędne w pracy redaktorskiej, szczególnie w przypadku krytyki.
- Ważną bohaterką artykułu Witolda Mrozka jest Róża Luksemburg, natomiast przemilczane zostały zupełnie zasługi Romana Dmowskiego dla niepodległości Polski. To dowód na to, że Muzeum Dmowskiego jest naprawdę potrzebne, by edukować i upowszechniać nieznane publicystom fakty o ojcach polskiej niepodległości.
- W wystąpieniu wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, na które powołuje się red. Mrozek, można było usłyszeć m.in. „Chcemy dziś upamiętniać wszystkie nurty, które tworzyły Niepodległą, dlatego otwieramy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, powołaliśmy Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej i powołamy Muzeum Dmowskiego.” Nie jest więc właściwe wycinanie z tej wypowiedzi tego czy innego fragmentu, ponieważ wyrwany z kontekstu nie oddaje on właściwie zaprezentowanego przesłania i nie służy informacji, a manipulacji.
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie buduje Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, a jedynie wnosi częściowy wkład finansowy w projekt realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.