W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kontynuacja wsparcia instytucji kultury

18.12.2019

Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie, Centrum Paderewskiego w Kąśnej-Dolnej, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz Filharmonia w Szczecinie będą nadal współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aneksy do umów o współprowadzeniu tych instytucji podpisali dziś wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz organizatorzy – przedstawiciele urzędów marszałkowskich, starostw powiatowych oraz urzędów miasta. W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wzięli również udział dyrektorzy instytucji oraz artyści.

Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie, Centrum Paderewskiego w Kąśnej-Dolnej, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz Filharmonia w Szczecinie będą nadal współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fot. Danuta Matloch

•  Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie

Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie rozpoczęła swoją działalność w 1955 roku jako Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna. Obecnie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej to zespół 76 artystów - muzyków, absolwentów wszystkich akademii muzycznych w kraju i kilku zagranicznych. W sezonie artystycznym Filharmonia organizuje około 100 koncertów.

Filharmonia jest organizatorem Muzycznego Festiwalu w  Łańcucie, który w nadchodzącym roku odbędzie się już po raz 59. Od kilku lat na terenie Województwa Podkarpackiego realizowany jest także cykl koncertów pod nazwą „Przestrzeń otwarta dla muzyki”. Filharmonia przygotowuje także koncerty dla dzieci i młodzieży oraz audycje umuzykalniające w szkołach i przedszkolach Województwa Podkarpackiego. Obecnie dyrektorem Filharmonii jest prof. Marta Wierzbieniec.

  • Centrum Paderewskiego w Kąśnej-Dolnej

Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej powstało w 1990 roku na bazie Tarnowskiego Towarzystwa Muzycznego. Instytucja zajmuje się krzewieniem muzyki poważnej i kultury muzycznej, edukacji kulturalnej oraz upowszechnianiem wiedzy o swoim patronie – Ignacym Janie Paderewskim.

Majątek w Kąśnej był dla Paderewskiego spełnieniem marzeń o polskim domu. Dwór, którego właścicielem był w latach 1897-1903, jest obecnie jedyną zachowaną w świecie jego posiadłością i jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych południowej Polski.

Instytucja organizuje przede wszystkim wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty kameralne i recitale, festiwale, kursy mistrzowskie oraz warsztaty muzyczne. Do najważniejszych cyklicznych przedsięwzięć Centrum Paderewskiego należy odbywający się od 1982 roku Tydzień Talentów – ogólnopolski festiwal laureatów konkursów muzycznych. Obecnie dyrektorem Centrum jest Łukasz Gaj.

  • Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie

 

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny istnieje od 1 lipca 1953 roku. Obecnie posiada ponad stuosobowy skład artystyczny, który obejmuje chór, balet i orkiestrę. Poziom artystyczny Zespołu i jego bogaty repertuar przyniósł mu uznanie na całym świecie, a także liczne nagrody i dyplomy honorowe.

 

„Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 7 tysięcy koncertów dla około 25 milionów widzów. Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych. W swoim dorobku Zespół ma także 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji "Śląska"– wydawnictwa będącego kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Cztery z nich posiadają status Złotej, a jedna Platynowej Płyty. Obecnie dyrektorem zespołu jest Zbigniew Cierniak.

 

  • Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie

Oficjalnie "Mazowsze" powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki z dnia 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Przez 50 lat jego organizatorem było Ministerstwo Kultury i Sztuki, później Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 1999 r. rolę tę przejął samorząd województwa mazowieckiego. Koncerty Zespołu to zawsze wielkie widowisko artystyczne, łączące w  sobie taniec, śpiew i muzykę - co stanowi spójną prezentację kultury narodowej oraz ludowej z różnych regionów naszego kraju. To wszystko sprawia, że twórczość Zespołu rozpoznawalna jest nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Obecnie dyrektorem zespołu jest Jacek Boniecki.

 

  • Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Teatr Polski w Warszawie został otwarty w 1913 roku premierą „Irydiona” Zygmunta Krasińskiego w reżyserii założyciela i pierwszego dyrektora teatru Arnolda Szyfmana. Jest jednym z największych i najliczniej odwiedzanych przez widzów teatrów warszawskich. Posiada dwie sceny: Scenę Dużą z widownią liczącą 720 miejsc oraz Scenę Kameralną mogącą pomieścić ok. 170 widzów.

Teatr Polski ma w stałej eksploatacji blisko dwadzieścia pięć tytułów – dramaty z kanonu klasyki polskiej i światowej, sztuki współczesne, i trzy przedstawienia familijne. Dyrektorem naczelnym Teatru jest Andrzej Seweryn.

 

•  Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie działa od 1948 roku. Jest najstarszym i największym profesjonalnym zespołem muzycznym działającym na Pomorzu Zachodnim, od lat budującym swoje bogate tradycje. W ciągu kilkudziesięciu lat Orkiestra zapraszana była do występów na wielu znakomitych scenach muzycznych. Koncertowała w Belgii, Danii, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, Bułgarii, a także we Włoszech, Holandii i Francji.

Od momentu otwarcia nowej siedziby Filharmonia cieszy się niesłabnącą popularnością wśród melomanów, a jej działalność dopełnia szeroka gama nowatorskich projektów edukacyjnych o charakterze interaktywnym skierowanych do różnych grup odbiorców. Obecnie dyrektorem Filharmonii jest Dorota Serwa.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}