Maciej Chmiel p.o. dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
28.04.2021
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński powołał Macieja Chmiela na pełniącego obowiązki dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Kadencja rozpocznie się 1 maja 2021 r.
Maciej Chmiel jest absolwentem historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, podyplomowych kursów w Akademii Psychologii Przywództwa Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Executive MBA University of Illinois i UW. W latach 80. Był uczestnikiem ruchu trzeciego obiegu – organizował festiwal Róbrege, pełnił funkcję menadżera zespołu Dezerter, był członkiem redakcji pisma Brulion. W latach późniejszych pracował jako dziennikarz prasowy oraz autor programów radiowych i telewizyjnych (Tygodnik Literacki, Do Rzeczy, Polskie Radio, TVP). Był pomysłodawcą Fryderyków, wicedyrektorem festiwali w Opolu i w Sopocie, dyrektorem Programu 2 Telewizji Polskiej oraz wicedyrektorem Biura Handlu TVP, producentem programów telewizyjnych, filmów dokumentalnych, płyt i wideoklipów. Ekspert i juror na festiwalach animacji Cartoon Forum (Tuluza), Animateka (Lublana), AniFilm (Trzeboń), Warsaw Kids Film Forum (Warszawa).
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały „Czy to był sen?” nigdy jednak nie wszedł na ekrany.
Z bielskim studiem współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. W wytwórni powstało ponad 1 tys. filmów animowanych.
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej stanowić będzie połączenie nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Przywodzi na myśl typowe ekspozycje wystawiennicze ulokowane przy zagranicznych studiach filmowych. Centrum tworzone będzie w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych. Projekt budowy Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji otrzymał dofinansowanie w wysokości 15,1 mln zł z funduszy norweskich. Koszt całej inwestycji, która ma zostać zakończona w 2023 r., to 32 mln zł.