W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Marek Rubnikowicz - wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu - przechodzi na emeryturę

28.08.2020

„Niezwykle trudno było mi się pogodzić z Pańską decyzją o przejściu na emeryturę. Świadom jestem bowiem tego, że kultura polska, polskie dziedzictwo narodowe, a także miasto Toruń formalnie tracą w ten sposób wysokiej klasy eksperta-praktyka, którego wieloletnie doświadczenie gwarantowało najwyższą jakość wykonywanej pracy” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do odchodzącego na emeryturę dr. Marka Rubnikowicza.

Marek Rubnikowicz - wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu - przechodzi na emeryturę

List wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego

Szanowny Panie Dyrektorze,

niezwykle trudno było mi się pogodzić z Pańską decyzją o przejściu na emeryturę. Świadom jestem bowiem tego, że kultura polska, polskie dziedzictwo narodowe, a także miasto Toruń formalnie traci w ten sposób wysokiej klasy eksperta-praktyka, którego wieloletnie doświadczenie w sprawach związanych zarówno z dziedziną muzealnictwa, jak i konserwatorstwa, gwarantowało najwyższą jakość wykonywanej pracy.

Patrząc na Pańskie osiągnięcia zawodowe, nie sposób pominąć pracy naukowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, którą w tak udany sposób łączył Pan z pełną wyzwań pracą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Zastępcy Generalnego Konserwatora Zabytków i wreszcie, pełniącego obowiązki Generalnego Konserwatora Zabytków.

W mojej ocenie jednak, capolavoro jakie zostawi Pan dla kolejnych pokoleń, to zupełnie odmienione, zmodernizowane i gotowe na oczekiwania współczesnej publiczności Muzeum Okręgowe w Toruniu. Dzieło jakiego dokonał Pan wraz z pracownikami Muzeum, jest doprawdy imponujące. Wystarczy przypomnieć chociażby tylko o utworzeniu Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów i modernizacji wystawy stałej dotyczącej dziejów miasta; adaptacji drugiej kamienicy na potrzeby Muzeum Podróżników im. T. Halika; otwarciu cieszącego się ogromnym i niesłabnącym zainteresowaniem publiczności Muzeum Toruńskiego Piernika; modernizacji wraz z pracami konserwatorskimi Domu Mikołaja Kopernika wraz z całkowicie nową aranżacją ekspozycji stałej czy, last but not least, planowanym na listopad br. otwarciu nowego oddziału – Muzeum Twierdzy Toruń. Jeśli dodamy do tego zrealizowane w latach 2007 – 2020 aż 364 wystawy czasowe oraz blisko 7100 pozyskanych dla Muzeum zabytków, możemy śmiało powiedzieć, że Pański pomnik jest trwalszy od spiżu.

Nie mogę nie wspomnieć, że jakość pracy kierowanego przez Pana Dyrektora Muzeum znalazła także swoje odbicie w zdobywanych prawie corocznie nagrodach w Konkursie na muzealne wydarzenie roku Sybilla. 10 - wyróżnień oraz nagród w ciągu 13 lat to wynik godny pozazdroszczenia. Złoty Medal Gloria Artis, przyznany Panu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w moim odczuciu również nie mógł trafić w godniejsze ręce.

Szanowny Panie Dyrektorze, wyrażając głęboki szacunek za wszystkie wymienione wyżej zasługi dla kultury polskiej, chciałbym także prosić o przyjęcie moich serdecznych podziękowań za Pańskie zaangażowanie w obecną pracę przewodniczącego, a wcześniej członka bardzo ważnego dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego gremium, jakim jest Rada ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej, a także za aktywny udział w pracach Rady Ochrony Zabytków.

Pragnę wyrazić nadzieję, że mimo tak zasłużonego odpoczynku, pozostanie Pan otwarty na wspieranie kolejnych pokoleń konserwatorów i muzealników polskich, którzy będą mogli zawsze skorzystać z bezcennego doświadczenia swojego starszego kolegi. 

Marek Rubnikowicz  

Archeolog, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1979 r.), doktor nauk humanistycznych z zakresu archeologii (1991), pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1979-2001). Specjalista w zarządzaniu instytucjami wyspecjalizowanymi w popularyzacji dziedzictwa kulturowego. Autor publikacji z historii szklarstwa i ochrony zabytków.

W latach 1993-1998 oraz 2002-2006 – Wojewódzki Konserwator Zabytków, od 1999 do 2001 Zastępca Generalnego Konserwatora Zabytków, w latach 2001-2001 pełniący obowiązki Generalnego Konserwatora Zabytków.

Od 2007 roku dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu. Przewodniczący Rady ds. Muzeów i Miejsca Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, członek Rady Ochrony Zabytków.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}