W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Teatru – odznaczenia dla artystów polskich scen teatralnych

27.03.2019

fot. Danuta Matloch

- Różnorodność życia teatralnego, instytucji teatralnych, jest wielką zaletą. To wszystko zawdzięczamy przede wszystkim Państwu, w związku z tym jeszcze raz chciałem podziękować za państwa pracę – powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński podczas uroczystości wręczenia artystom polskich scen teatralnych odznaczeń państwowych i resortowych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w siedzibie MKiDN.

Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że w ciągu ostatnich czterech lat zwiększono dotacje dla instytucji teatralnych. Poinformował, że udało się zwiększyć dofinansowanie o 64 mln zł, m.in. dlatego, że kilka nowych teatrów uzyskało współprowadzenie ministerstwa.

Minister wyraził radość, że teatr w Polsce żyje, jest interesujący, często kontrowersyjny, ale dzięki temu znajduje swoich widzów w różnych grupach społecznych.

- To wszystko zawdzięczamy przede wszystkim państwu, w związku z tym jeszcze raz chciałem podziękować za państwa pracę, za państwa udział. Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będziecie mieli jeszcze państwo wiele satysfakcji ze swojej pracy, ze swoich kontaktów z instytucjami kulturalnymi, z którymi jesteście związani, a my - społeczeństwo - będziemy dzięki temu mieli jak najprzyjemniejsze doznania – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

 

Odznaczenia państwowe

Decyzją Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono solistę baletu Bogdana Stanisława Jankowskiego. Pedagog związany jest z zespołem polskiego tancerza i choreografa Feliksa Parnella oraz z Estradą Śląską we Wrocławiu, a także z Teatrem Wielkim w Łodzi.

Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono także scenografkę Annę Danutę Bobrowską-Ekiert. Absolwentka Wydziału Ubioru łódzkiej PWSSP (obecnie ASP) jest scenografem w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi oraz w Teatrze Muzycznym w Łodzi, gdzie przygotowywała scenografie i kostiumy na potrzeby Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego. Jest autorką ośmiu wystaw, m.in. nagrodzonej przez Ministra Kultury i Sztuki wystawy „Wojciech Jerzy Has” w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Srebrnym Krzyżem Zasługi wyróżniono aktorkę Barbarę Szałapak. Absolwentka wydziału aktorskiego PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie jest związana z Teatrem im. L. Solskiego w Tarnowie, Teatrem Ludowym w Krakowie. Występowała także m.in. w spektaklach Teatru Telewizji, w filmie „Podwójne życie Weroniki” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, „8 % z niczego wg Etgara Kereta” w reżyserii Przemka Filipowicza. W 2015 r.  została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Odznaczenia resortowe

Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowano aktora i reżysera Wojciecha Adamczyka. Pedagog jest absolwentem Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Reżyserii PWST w Warszawie oraz aktorem Teatru Popularnego w Warszawie, a także reżyserem Teatru Ateneum w Warszawie. Jako reżyser pracował w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku i Teatrze Polskim we Wrocławiu. Wyreżyserował m.in. „Zemstę nietoperza” Johanna Straussa w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" uhonorowano Marię Chwalibóg - aktorkę wielu polskich teatrów, m.in. warszawskiego Teatru Narodowego, Teatr Studio, Teatr na Woli, Teatr Dramatyczny. Występowała także w spektaklach Teatru Telewizji, serialach oraz filmach.

Odznaczany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” został także Tomasza Grochoczyńskiego - aktor, reżyser teatralny i dubbingowy, realizator układów choreograficznych. Jest pedagogiem PWST w Warszawie, doktorem sztuki teatralnej. Związany jest z Teatrem Polskim w Poznaniu, w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, w Teatrze Komedia. Był dyrektorem naczelnym i artystycznym w płockim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego (1985-1990), kierownik artystycznym w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku (1992-1993). W 2010 r. został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali: 

  • Joanna Czajkowska - tancerz, choreograf, pedagog tańca, współtwórczyni Sopockiego Teatru Tańca. Artystka tańczyła na scenach teatralnych w całym kraju i za granicą.
  • Cezary Domagała - aktor – autor, reżyser specjalizujący się w repertuarze dla dzieci i młodzieży, Dyrektor Artystyczny Teatru Rampa w Warszawie.
  • Urszula Drzewińska – koryfejka baletu, do 2002 r. w zespole baletu Opery Wrocławskiej.
  • Tadeusz Dyszkiewicz – aktor estrady, prowadził  programy estradowe w czasie rejsów na statku TS.S. Stefan Batory, współpracował  m.in. z Zakładem Widowisk Estradowych w Warszawie, Estradą Śliską w Katowicach oraz IMPARTEM we Wrocławiu.
  • Jerzy Gorzko – aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku, występuje także w filmach i serialach telewizyjnych.
  • Anna Konieczna-Nowak - solistka, wokalistka, piosenkarka, związana z Estradą Satyryczną w Krakowie, Kabarecie literackim „CENTUS" autora Brunona Miecugowa w Krakowie oraz Krakowskiej Estradzie i Polskim Radiu i Telewizji.
  • Jacek Krawczyk - tancerz, choreograf, pedagog tańca, związany z Teatrem Ekspresji Wojciecha Misiuro, z  Teatrem Okazjonalnym (dzisiaj Sopocki Teatr Tańca), jako tancerz i choreograf współpracował  z wieloma teatrami alternatywnymi i instytucjonalnymi.
  • Jerzy Mamcarz - poeta, kompozytor, pieśniarz, satyryk, konferansjer, członek Zarządu Związku Zawodowego Twórców Kultury, założyciel i prezes Stowarzyszenia Warszawska Scena, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności”. 
  • Barbara Sier-Janik - pedagog, tancerka, absolwentka Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie, związana z Baletem Teatru Wielkiego w Warszawie, absolwentka Wydziału Pedagogiki Tańca Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, doktor sztuk teatralnych; autorka książki „Post modern dance – Zarys problematyki, twórcy i techniki”. Wiceprzewodnicząca Sekcji Tańca i Baletu Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) i zastępca przewodniczącej rady programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca.
  • Temida Stankiewicz-Podhorecka - dziennikarka i krytyk teatralna, dawniej związana z Życiem Warszawy, obecnie z „Naszym Dziennikiem”;  wykłada gościnnie w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
  • Barbara Stefaniak – tancerka i pedagog, związana z Operą Wrocławską i Teatrem Wielkim w Łodzi. Prowadziła zajęcia z tańca, m. in. w Szkole Baletowej w Łodzi i w białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie; w 1985 r. została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Uroczystość, która odbyła się 27 marca, jest częścią trwających od zeszłego roku obchodów stulecia Związku Artystów Scen Polskich, będącego wnioskodawcą powyższych odznaczeń.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}