Międzynarodowy Dzień Teatru. Teatry wspierają walkę z koronawirusem
27.03.2020
- Międzynarodowy Dzień Teatru jest świętem podkreślającym społeczną rangę, artystyczną doniosłość i niezwykłą różnorodność sztuki scenicznej, stanowiącej przestrzeń ekspresji oraz codziennej pracy tysięcy utalentowanych ludzi – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście do społeczności teatralnej. Polskie teatry i opery aktywnie włączają się w pomoc służbom medycznym, udostępniając m.in. swoje pracownie krawieckie na potrzeby szycia masek ochronnych. Jednocześnie wspierają akcję #zostańwdomu, udostępniając swoje zasoby w sieci.
List ministra z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
W liście z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru minister kultury zwrócił uwagę, że w tym roku święto „przypada w chwili gdy świat mierzy się z wyzwaniem bezprecedensowym w naszej współczesnej historii”. Przypomniał, że „ograniczenie działalności instytucji kultury i odwołanie wszystkich wydarzeń, będące sposobem przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii, w szczególny sposób dotyka artystów, a zwłaszcza ludzi teatru”.
- Zdając sobie sprawę ze skali tego wyzwania Rząd Rzeczypospolitej Polskiej podejmuje działania ochronne, które obejmują również ludzi i instytucje kultury. Przewidziano wsparcie Państwa Polskiego dla twórców i artystów, pracowników sektora kultury, a także firm i organizacji pozarządowych zajmujących się tą branżą, wzrost środków na pomoc socjalną dla artystów oraz dodatkowe wsparcie na rozwój nowych form udostępniania kultury w Internecie i aktywizację po przywróceniu działalności – napisał wicepremier Piotr Gliński.
Minister kultury jest przekonany, że „polska społeczność ludzi teatru stawi czoła obecnym wyzwaniom, a z aktualnej sytuacji wyjdzie gotowa do intensywnej pracy, która pomoże w walce ze skutkami obecnego zagrożenia”. Skierował wyrazy „wielkiego uznania” oraz życzył „zdrowia, wytrwałości, niesłabnącej nadziei i wszelkiej pomyślności”.
List prezesa Związku Artystów Scen Polskich
Na Międzynarodowy Dzień Teatru skierował życzenia także prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster. Wszystkim artystom, zespołom technicznym i administracji teatrów życzył „jak najszybszego powrotu do pracy”. Wyraził nadzieję, że „po wszystkim odnajdziemy się wzmocnieni, pełni energii i weny twórczej, gotowi do mądrych działań z korzyścią dla całego środowiska teatralnego”.
Międzynarodowy Dzień Teatru na świecie
Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach działającego pod auspicjami UNESCO. 27 marca, co roku, rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. W tym roku przesłanie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wygłosił Shahid Nadeem.
Całe orędzie można przeczytać tutaj (http://www.e-teatr.pl/pl/img/oredzie_2020.pdf)
Nowy program stypendialny DRAMATOPISANIE
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z Instytutem Teatralnym przygotowują nowy program stypendialny dla twórców i teatrów pn. DRAMATOPISANIE. Celem programu jest rozwój współczesnej dramaturgii rozumianej jako oryginalna, autorska twórczość literacka przeznaczona do realizacji scenicznej, telewizyjnej czy radiowej oraz lektury. Stypendium ma się przyczynić się do popularyzacji dokonań polskich autorów w Polsce i za granicą, upowszechnienia wiedzy o polskim dramacie współczesnym czy realizacji multimedialnych i tradycyjnych projektów wydawniczych. Efektem programu mają być publikacje, opracowania oraz prapremierowe inscenizacje nowych tekstów dramatycznych.
Wspólnie w walce z koronawirusem – teatry i opery szyją maseczki!
Współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego teatry i opery zaangażowały się we wsparcie walki z koronawirusem. W zaciszu swoich pracowni przez wiele godzin dziennie, w porozumieniu ze specjalistami i z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa, szyją ochronne maseczki. Do akcji dołączyły już m.in. Teatr Wielki – Opera Narodowa, Teatr Wielki w Łodzi czy Opera i Filharmonia Podlaska. Gotowy do pomocy jest także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Minister kultury dziękuje za zaangażowanie
- Dziękuję wszystkim pracownikom teatrów i oper – dekoratorom, krawcom, modystkom, garderobianym – nie tylko za ciężką pracę, ale też za wielkie otwarte serca. Dziękuję za solidarność i wzajemne wsparcie w tak trudnym dla nas wszystkich czasie. Wasze zaangażowanie i gotowość niesienia pomocy potwierdza prawdę znaną od lat, że kultura i ludzie, którzy ją tworzą, stanowią opokę podczas największych prób – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
Teatr Wielki – Opera Narodowa
W akcję szycia maseczek ochronnych zaangażowali się pracownicy Teatru Wielkiego – Opery Narodowego. Maseczki szyte są w dwóch pracowniach krawieckich teatru z materiałów znajdujących się w zapasach magazynu. Powstają z naturalnych tkanin, takich jak bawełna lub len, które są wcześniej prane i poddawane sterylizacji.
- Szyjemy w warunkach, jakie są możliwe. Konsultowaliśmy się ze specjalistami, jak przygotować sterylne maseczki, materiały są poddawane dezynfekcji. Panie i panowie z pracowni krawieckich TW- ON szyją je z zachowaniem wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa. – mówi Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Chciałbym podziękować naszym pracownikom z pracowni krawieckich za ich wielkie serca i entuzjazm, jaki wkładają w tę akcję. Robimy wszystko co możemy na chwilę obecną zrobić. Czynimy starania, żeby zdobyć większe ilości materiałów i być w stanie wyprodukować kolejne partie tak potrzebnych dzisiaj maseczek.
Dwuwarstwowe maseczki są wielokrotnego użytku, mogą być prane w temperaturze 60 stopni i ponownie używane. Materiały, którymi dysponuje teatr pozwolą na wyprodukowanie ok. 4,5 tys. maseczek. Maseczki trafią do pracowników teatru i ich rodzin, Domu Muzyka Seniora oraz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.
Teatr Wielki w Łodzi
Maseczki szyją również wykwalifikowane krawcowe Teatru Wielkiego w Łodzi. Przed kilkoma dniami Teatr zwrócił o pomoc w dostarczeniu odpowiednich materiałów, które pozwolą na rozpoczęcie prac. Apel spotkał się z wielkim entuzjazmem. W ciągu trzech dni dzięki wsparciu firm i pojedynczych osób dziś udało się uszyć pierwsze maseczki. Pracownicy Teatru chcą pomóc w jak największym stopniu, dlatego nadal apelują o dostarczanie troczków do maseczek, flizelin, gumek i przyłbic ochronnych.
- Teatr to misja, a naszą teraz jest pomoc. Mamy wspaniałe, profesjonalne krawcowe. To prawdziwe artystki w swojej dziedzinie. Na co dzień realizują skomplikowane projekty kostiumologów, dziś to są maseczki i kombinezony, które przyczynią się do ochrony czyjegoś zdrowia lub życia. Ich zapał i zaangażowanie do pomocy są nieocenione. Dziękuję im za to w imieniu swoim i całego zespołu Teatru Wielkiego w Łodzi. Dziękuję również wszystkim zaangażowanym osobom i firmom, dzięki którym mamy niezbędne materiały. Dzięki Państwa wsparciu przystąpiliśmy do pracy – powiedział Dariusz Stachura, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
Opera i Filharmonia Podlaska
Rozpoczynając od szycia maseczek dla mieszkańców województwa podlaskiego, Opera i Filharmonia Podlaska już dziś dostarczy dziecięcemu szpitalowi onkologicznemu w Białymstoku 600 maseczek. Na ten cel szpital przekazał odpowiednią ilość materiału. Maseczki, z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem, szyją krawcowe, garderobiane, charakteryzatorki, fryzjerki i rekwizytor. Część pracowników OiFP zajmuje się rozważeniem maseczek. Z prośbą o uszycie tego cennego materiału ochronnego do Opery i Filharmonii Podlaskiej zwracają się już kolejne instytucje.
Teatr Wielki w Poznaniu
Teatr Wielki w Poznaniu również przyłączył się do akcji szycia maseczek. Instytucja ta działa w porozumieniu z Wielkopolską Izbą Lekarską, która dostarczyła im 700 metrów materiału. W pracowniach teatralnych pracę tę wykonują dekoratorzy, krawcowe, modystki i garderobiane. Wielkopolska Izba Lekarska dostarczyła im 700 metrów materiału. Od poniedziałku udało się uczyć już blisko 500 maseczek.
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” planuje rozpocząć szyć maseczki dla polskiej służby zdrowia. Na razie pierwsze maseczki, wykonane z materiałów charakterystycznych dla regionu krakowskiego, trafiły do członków zespołu i ich rodzin, ale już teraz zespół rozeznaje możliwości, by szyć je również dla medyków.
Teatry w sieci
Wobec wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii, teatry są zamknięte dla publiczności. Jednak wiele z nich udostępnia w internecie swoje zasoby – nagrania spektakli, opowieści zza kulis, organizuje wspólne oglądanie wybranych sztuk i gromadzi widzów wokół specjalnych wydarzeń organizowanych online.
Ofertę teatrów, teatrów lalkowych oper oraz innych instytucji kultury można śledzić m.in. na stronie https://www.gov.pl/web/kultura/kultura-w-sieci