Minister kultury będzie współprowadził Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
27.06.2018
[[jQueryInclude?preset=slides]]
fot.: Danuta Matloch
fot.: Danuta Matloch
fot.: Danuta Matloch
fot.: Danuta Matloch
fot.: Danuta Matloch
fot.: Igor Dziedzicki
fot.: Igor Dziedzicki
fot.: A. Kurowski
fot.: A. Kurowski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiat Grójecki będą współprowadzić Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce – jedną z najbardziej atrakcyjnych placówek muzealnych na południowym Mazowszu. Muzeum kultywuje pamięć o polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, zasłużonych przedstawicielach Polonii w Stanach Zjednoczonych, historii Warki i regionu. Umowę o współprowadzeniu instytucji podpisał w Warce wicepremier prof. Piotr Gliński, starosta powiatu grójeckiego Marek Ścisłowski i wicestarosta Dariusz Piątkowski.
W uroczystości w Warce wziął również udział marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, wiceminister kultury Jarosław Sellin i dyrektor muzeum Iwona Stefaniak.
Założenia umowy
Dostrzegając szczególną potrzebę ochrony materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze walk o niepodległość obu narodów - Kazimierzu Pułaskim oraz innych wielkich Polakach, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i tam działali na rzecz obu narodów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował o współprowadzeniu z Powiatem Grójeckim Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
Współprowadzenie muzeum przez dwa podmioty – MKiDN i Powiat Grójecki pozwoli nie tylko na lepsze funkcjonowanie instytucji, ale podniesie też rangę muzeum na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.
W ramach podpisywanej dziś umowy MKiDN w 2018 r. na muzeum przeznaczy kwotę nie mniejszą niż 350 tys. zł, a od 2019 r. co najmniej 700 tys. zł rocznie. Umowa będzie obowiązywać do końca 2028 roku. Muzeum będzie mogło – poza konkursem - ubiegać się o dotacje celowe MKiDN.
Muzeum z 50-letnią tradycją
Przed 50 laty dzięki staraniom Polonii amerykańskiej i miłośników ziemi wareckiej powstało Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Instytucja kultywuje pamięć o polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, zasłużonych przedstawicielach Polonii w Stanach Zjednoczonych, historii Warki i regionu.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zrealizowało już ponad 360 wystaw czasowych i ponad 800 koncertów – kameralnych, pianistycznych, jazzowych i poezji śpiewanej. Po zakończeniu remontu w 2014 roku, muzeum na nowo przygotowało ekspozycję stałą poświęconą Kazimierzowi Pułaskiemu i wielkim Polakom w USA. Od 2015 r. działa nowoczesna wystawa multimedialna „Warka – miasto dotknięte historią”. Muzeum współpracuje z wieloma instytucjami, organizacjami w kraju i za granicą.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego po przeprowadzonej w ostatnich latach rewitalizacji stało się jedną z najatrakcyjniejszych placówek muzealnych na południowym Mazowszu.
Z kart historii pałacu
Pierwszy pałac w Warce-Winiarach stanął co najmniej na początku XVII w. Na jego miejscu ok. 1689 r. Stanisław Antoni Szczuka, podkanclerzy litewski, współpracownik króla Jana III Sobieskiego, wystawił kolejny wg projektu Augustyna Wincentego Locci.
W XVIII wieku Winiary należały do Józefa Pułaskiego (1704-1769), ojca Kazimierza, starosty wareckiego, adwokata, polityka i pierwszego marszałka wojsk konfederacji barskiej. Majątek często zmieniał właścicieli, a pałac kilkukrotnie przebudowywano. 23 lutego 1787 r. Winiary odwiedził król Stanisław August Poniatowski.
Od Pułaskich dobra przechodziły na własność kolejnych rodzin szlacheckich. Ostatnim właścicielem Winiar (w latach 1921 – 1945) był hrabia Wacław Godziemba Dąmbski (1888-1972) - rolnik, właściciel browaru, kawalerzysta, przyjaciel artystów, naukowców i polityków. Wzorem swoich poprzedników uprawiał winorośl.
Za jego czasów w pałacu gościło wiele znanych osobistości świata kultury i polityki. Z jego wspomnień wiadomo, że Winiary odwiedzali m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, generał Lucjan Żeligowski, generał Bolesław Wieniawa-Długoszewski, generał Stefan Rowecki-Grot. Przyjeżdżał do Winiar prof. Juliusz Harbut i Władysław Szafer. Kilkakrotnie wakacje spędzał tu Józef Mehoffer, a także Antoni Uniechowski – malarz, ilustrator i scenograf.
Zdjęcia (9)
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl