Minister kultury i dziedzictwa narodowego wręczył nagrodę Wzór Roku dla Kultury
25.10.2019
Design jest jedną z dziedzin współczesnej polskiej kultury, która bezpośrednio odnajduje się w codziennym życiu, jest połączeniem estetyki z funkcjonalnością, a dodatkowo rozwija gospodarkę - mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystej gali Dobry Wzór w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Szef resortu wręczył nagrodą specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Wzór Roku dla Kultury”, którą otrzymało okno dachowe uchylno-obrotowe, zaprojektowane przez Dział Badań i Rozwoju FAKRO.
Okno dachowe uchylno-obrotowe FPP-V preSelect MAX, wyprodukowane przez FAKRO, zostało nagrodzone za rozwijanie i promowanie dobrego polskiego wzornictwa, które w centrum stawia człowieka i jego potrzeby, pamięta o kulturze materialnej - pięknie, ponadczasowości, trwałości i docenia wartość przestrzeni i krajobrazu otwierając wnętrze domu na otoczenie. „W nagrodzonym projekcie okna odnajdujemy poszukiwanie najlepszych i najwygodniejszych rozwiązań funkcjonalnych a jednocześnie wrażliwość na estetykę, na światło i na przestrzeń” – napisano w uzasadnieniu wyboru.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił także:
- książkę dla dzieci „Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt” (ilustracje: Emilia Dziubak, tekst: Katarzyna Piętka, Wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA Sp. z o.o.)
Wyróżnienie dla wydawnictwa oraz autorek książki ilustrowanej zostało przyznane za dbałość o najwyższej jakości wzornictwo dla najmłodszych odbiorców. Książka w niezwykły i przystępny dla młodego czytelnika sposób łączy opowieść o ważnym elemencie życia społecznego - przyjaźni, z ciekawostkami z życia zwierząt i roślin, a przede wszystkim w sposób przemyślany i atrakcyjny wizualnie buduje pierwsze, pozytywne doświadczenia czytelnicze dzieci.
- aMuz (rebranding Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku)
Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku i projektanci z tatastudio (Piotr Białas, Filip Piasecki, Luiza Olichwier-Skwierawska) zostali wyróżnieni za przełamanie klasycznej formuły znaku i wprowadzenie nowoczesnej, zauważalnej i wielofunkcyjnej identyfikacji wizualnej szkoły artystycznej. Projekt „aMuz” został doceniony za podejmowanie wyzwań współczesnej komunikacji w zgodzie z tradycją.
Inne nagrody
Podczas gali wręczono nagrody główne w 7 kategoriach: Dom, Praca, Sfera Publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały produkcyjne. Dodatkowo przyznano sześć nagród specjalnych – obok Wzoru Roku dla Kultury także Wzór Roku, Produkt Roku, Designer Roku, Wzór Roku dla Zrównoważonego Rozwoju oraz Wzór Roku dla Integracji. W finale tegorocznej edycji konkursu znalazło się 115 najlepiej zaprojektowanych produktów i usług. Nagrodzone projekty do 1 grudnia można oglądać na pokonkursowej wystawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.
Konkurs Dobry Wzór
Dobry Wzór to znak, którym Instytut Wzornictwa Przemysłowego od 26 lat nagradza dobrze zaprojektowane produkty dostępne na polskim rynku. Produkty biorące udział w konkursie, po wstępnej kwalifikacji, poddawane są dwuetapowej ocenie wzorniczej: przez ekspertów IWP oraz międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele instytucji gospodarczych, instytucji i stowarzyszeń działających na rzecz innowacji, w tym poprzez wzornictwo, uznani projektanci.
Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Instytut Wzornictwa Przemysłowego (IWP) to jedyna polska instytucja zajmująca się systemowo designem, która działa nieprzerwanie od roku 1950, jedna z najstarszych instytucji zajmujących się wzornictwem przemysłowym w Europie. IWP jest strategicznym doradcą w obszarze wzornictwa. Doradza przedsiębiorstwom z różnych branż, projektantom, instytucjom i samorządom. Jest jedyną w kraju instytucją o statusie jednostki naukowej zajmującą się systemowo wzornictwem i prowadzącą działalność na rzecz poprawy - poprzez stosowanie wzornictwa - innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.