Minister kultury na wystawie poświęconej twórczości Brunona Schulza
15.11.2018
Minister kultury na wystawie poświęconej twórczości Brunona SchulzaW przeddzień 76. rocznicy tragicznej śmierci Brunona Schulza - jednego z najciekawszych twórców polskiej kultury XX wieku - w Płocku można obejrzeć trzy wielkie wystawy dedykowane jego pamięci. Tryptyk pod wspólnym tytułem „Bruno Schulz Artysta nienazwany” składa się z instalacji autorskiej Jerzego Kaliny „W niebo stąpanie”, wystawy „Goya Schulz Demony wyobraźni” oraz kolejnej odsłony znanego w Polsce i za granicą projektu „W stronę Schulza”. Na realizację projektu „Bruno Schulz Artysta nienazwany”, który obejmuje wystawy w 3 miastach: Nowym Sączu, Płocku i Toruniu, MKiDN przekazało blisko 200 tys. zł. W środę wystawę zwiedził wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
Instalacja autorska Jerzego Kaliny „W niebo stąpanie”
„W niebo stąpanie” to seria rzeźb Jerzego Kaliny. Ten jeden z najciekawszych rzeźbiarzy i performerów współczesnych powraca do swej najsłynniejszej instalacji „Przejście”, która po latach odlana w brązie i ustawiona we Wrocławiu nazwana została Pomnikiem Anonimowego Przechodnia. Tym razem również 14 osób z pogranicza jawy i snu idzie w procesji niosąc przed sobą bochny chleba w kształcie macew. Warto przypomnieć, że słynny artysta z Drohobycza Bruno Schulz zginął 19 listopada 1942 roku zastrzelony przez gestapowca, kiedy wracał do domu z bochenkiem chleba. Instalację można obejrzeć w Muzeum Żydów Mazowieckich, czyli Małej Synagodze w Płocku.
Wystawa „Goya Schulz Demony wyobraźni”
W Muzeum Mazowieckim jest niezwykła okazja, by obejrzeć legendarne „Kaprysy” Goi - jednego z najważniejszych artystów hiszpańskiego romantyzmu. Stanowią prawdziwy skarb europejskiego dziedzictwa w polskich zbiorach. Kolekcja wypożyczona została przez dyrektora Muzeum Leonarda Sobieraja z Towarzystwa Naukowego Płockiego, które dysponuje jedną z najcenniejszych w Polsce i na świecie serii odbitek dzieła XVIII-wiecznego artysty. Goya wykonał je w technice miedziorytu w latach 1797-1798. W Płocku zestawione zostały ze słynną „Xięgą Bałwochwalczą” Brunona Schulza, dla którego z pewnością stanowiły inspirację. Xięga wypożyczona jest z Muzeum Literatury w Warszawie i podobnie jak „Kaprysy” rzadko prezentowana jest publicznie.
Nowa odsłona projektu „W stronę Schulza”
Trzecia część tryptyku to nowa odsłona projektu „W stronę Schulza”. Projekt Fundacji Republika Marzeń pokazywany był już z powodzeniem w najważniejszych polskich i światowych muzeach i galeriach. Oprócz muzeów narodowych w Polsce, Zamku Królewskiego w Warszawie otwierał Rok Polski na Ukrainie oraz w Tel-Avivie.
- „W stronę Schulza” to artystyczna podróż w krainę wyobraźni Brunona Schulza. Podróż, do udziału w której udało nam się zaprosić najwybitniejszych polskich artystów - malarzy, rzeźbiarzy, grafików, fotografów, plakacistów. Każda edycja jest nieco inna, dochodzą nowe prace i nowe nazwiska - mówi inicjator projektu Jan Bończa-Szabłowski z Fundacji Republiki Marzeń. W Płocku do wyprawy „W stronę Schulza” pozyskaliśmy prace takich artystów jak m.in. Tadeusz Kantor, Franciszek Starowieyski, Stasys, Franciszek Maśluszczak, Rafał Olbiński, Andrzej Dudziński, Janusz Kapusta, specjalnie dla nas malował Edward Dwurnik. Wystawa pierwotnie była zaprezentowana w narracji plastycznej Jerzego Kaliny w Muzeum Mazowieckim. Ponieważ cieszyła się dużym powodzeniem, a Muzeum mając inne zobowiązania nie mogło jej przedłużyć, dzięki uprzejmości Alicji Wojciechowskiej, dyrektor Płockiej Galerii Sztuki na ostatni tydzień – od 13 do 19 listopada – wystawa została przeniesiona, w nieco rozbudowanej wersji, do kierowanej przez nią Galerii.
Płocki Tryptyk „Bruno Schulz artysta nienazwany” zorganizowała Fundacja Republika Marzeń wraz z Muzeum Mazowieckim w Płocku. Przygotowany został dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości blisko 200 tys. zł. W ramach tej kwoty zrealizowano już wystawy w Nowym Sączu i Płocku, a na grudzień zaplanowana jest również toruńska edycja projektu.
Uroczysty finisaż odbędzie się 19 listopada w Płockiej Galerii Sztuki w 76. rocznicę śmierci Schulza.