Minister kultury na wystawie prekursorów polskiej awangardy i w Przestrzeni Muzealnej Gombrowicza
23.10.2018
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński 23 października wział udział w wernisażu wystawy "Une avant-garde polonaise: Katarzyna Kobro et Władysław Strzemiński" w paryskim Centrum Pompidou. Wystawa organizowana w ramach POLSKA 100, zagranicznego programu kulturalnego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie prezentowana w galerii muzeum na czwartym piętrze budynku do 14 stycznia 2019 r. Znalazło się na niej ponad 180 prac Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego.
Prace Kobro i Strzemińskiego były już wystawiane w Paryżu, jednak nigdy dotąd nie poświęcono tym artystom monograficznej wystawy obejmującej całokształt twórczości. Przygotowana w Centre Pompidou ekspozycja przypomina światowej publiczności o należnym tej parze artystów miejscu w historii sztuki XX wieku. Zostało na niej zaprezentowane pełne spektrum działań artystów - od malarstwa i rzeźby, poprzez projektowanie użytkowe aż po ich aktywność dydaktyczną i teoretyczną. Dzieła pochodzą m.in. z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, ale także ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Yad Vashem w Jerozolimie oraz z polskich i zagranicznych kolekcji prywatnych.
Wystawa współorganizowana jest przez Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Sztuki w Łodzi i Instytut Adama Mickiewicza. Jej kuratorami są: Jarosław Suchan (Muzeum Sztuki w Łodzi) i Karolina Ziębińska-Lewandowska (Centre Pompidou). Wystawie towarzyszyć będzie katalog wydany po francusku i angielsku przez prestiżowe wydawnictwo Skira.
Minister kultury odwiedził też Przestrzeń Muzealną Witolda Gombrowicza we francuskim Vence. Muzeum poświęcone francuskiemu okresowi życia pisarza (1964-69) znajduje się w jego dawnym mieszkaniu w Villi Alexandrine. Remont Villi został zrealizowany w 2017 r. ze środków miasta Vence (około 2/3 wobec 1/3 środków polskich). Elementy malarskie zostały odrestaurowane przez polskich konserwatorów dzieł sztuki z Towarzystwa Przyjaciół ASP w Warszawie, ze środków Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona Dziedzictwa Kulturowego za Granicą”. Przestrzeń Muzealna Witolda Gombrowicza, według koncepcji artystycznej Jolanty Pol i Adama Orlewicza została zrealizowana i obudowana wydarzeniami kulturalnymi przy współpracy m.in. Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza, Muzeum Gombrowicza we Wsoli, Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Polskiego w Paryżu, Fundacji Silva Rerum Polonarum, Fundacji KGHM oraz dzięki życzliwej pomocy merytorycznej Rity Gombrowicz, dr Marioli Odzimkowskiej oraz polskich placówek dyplomatycznych w Paryżu i Lyonie.
Przestrzeń Muzealna [Gombrowicz miał bardzo złe zdanie o muzeach, stąd próba ominięcia słowa „MUZEUM”. Po francusku jest nazywane „Espace Gombrowicz” tzw. Przestrzeń Gombrowicza] została udostępniona zwiedzającym we wrześniu 2017 r. Polsko-francuski projekt rewitalizacji Villi Alexandrine w Vence i utworzenia w jej części Przestrzeni Gombrowicza został w tym roku wyróżniony w konkursie "Les Rubans du Patrimoine" (Szarfy Dziedzictwa), w którym nagradzane są francuskie gminy, które wyeksponowały w nowatorski sposób obiekty swojego dziedzictwa kulturowego.