W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister kultury odznaczył wybitną śpiewaczkę Aleksandrę Kurzak

30.06.2018

[[jQueryInclude?preset=slides]]

Fot.: Łukasz Łuszczek

Fot.: Łukasz Łuszczek

Fot.: Łukasz Łuszczek

Fot.: Łukasz Łuszczek

Fot.: Łukasz Łuszczek

Fot.: Łukasz Łuszczek

- To najwyższe odznaczenie przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego niech będzie wyrazem podziwu i wdzięczności za Pani wkład w rozwój polskiej kultury – powiedział minister kultury wręczając Aleksandrze Kurzak – światowej sławy sopranistce - Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wydarzenie odbyło się 29 czerwca br. podczas prestiżowego koncertu  „Arie Oper Świata” na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu.

„Doceniamy i podziwiamy nadzwyczajną muzykalność Maestry”

- Doceniamy i podziwiamy nadzwyczajną muzykalność Maestry, jej subtelne wyczucie stylu, mistrzostwo warsztatowe, doskonałe frazowanie, niewątpliwy talent aktorski, a także opanowanie do perfekcji sztuki interpretacji wokalnej oraz scenicznej – mówił w okolicznościowej laudacji minister kultury, prof. Piotr Gliński.

Dodał, że Polacy są dumni z faktu iż „głos Pani Aleksandry Kurzak rozbrzmiewa na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach świata – w Metropolitan Opera w Nowym Yorku, Royal Opera House w Londynie, Opera de Paris, wiedeńskiej Staatsoper czy mediolańskiej La Scali”.

- Oprócz wyrazów uznania, proszę przyjąć moje najlepsze życzenia: radości i satysfakcji z realizacji planów – tak zawodowych, jak i osobistych. Niech piękno i szlachetność muzyki w Pani wykonaniu nieustannie ukazuje ponadczasowy wymiar sztuki, stanowiąc dla publiczności na całym świecie źródło wielu artystycznych wzruszeń – podkreślił Piotr Gliński.

Prestiżowy koncert „Arie Oper Świata”

Prestiżowy koncert „Arie Oper Świata” na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu to stały punkt programu Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.  W tym roku na scenie wystąpiła Aleksandra Kurzak - światowej sławy sopranistka występująca na najbardziej prestiżowych scenach operowych świata m.in. w Metropolitan Opera, gdzie w wieku 27 lat debiutowała rolą Olimpii w „Opowieściach Hoffmanna”.

W tym roku odbywa się 22. edycja Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.

O dorobku artystycznym Aleksandry Kurzak

To tak, jakby wróciły dawne dni świetności bel canta – z największymi nazwiskami: Sills, Sutherland i Callas – znów niesamowite, niezapomniane – tak napisało o Aleksandrze Kurzak „Opera Magazine".

Aleksandra Kurzak w wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła wydział wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Laureatka konkursów wokalnych w Warszawie, Helsinkach, Barcelonie i Kantonie, jeszcze podczas studiów zadebiutowała jako Zuzanna w Weselu Figara na scenie Opery Wrocławskiej, u boku swojej mamy i nauczycielki Jolanty Żmurko w roli Hrabiny.

W latach 2001-2007 była członkiem zespołu Staatsoper w Hamburgu. Śpiewaczka otrzymała dwa stypendia Ministra Kultury i Sztuki oraz Fundacji Crescendum Est – Polonia. W 2009 roku Aleksandra Kurzak uzyskała stopień doktora w dziedzinie muzyki.Mając 27 lat występowała w najbardziej prestiżowych teatrach operowych świata. Partia Olimpii w Opowieściach Hoffmanna w Metropolitan Opera zdobyła wielkie uznanie wśród nowojorskich krytyków muzycznych, którzy jednogłośnie wypowiadali się na łamach prasy o sensacyjnym debiucie polskiej śpiewaczki.

Artystka jest pierwszą polską śpiewaczką operową, która podpisała ekskluzywny kontrakt z wytwórnią Decca. Jej pierwszy solowy album „Gioia!”, wydany w 2011 roku, otrzymał status platynowej płyty. Kolejne płyty to „Bel Raggio” z ariami Rossiniego i „Hej, kolęda!” (złota płyta). Album „Chopin: Songs”, który nagrała dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Polsce, otrzymał nagrodę Diapason d’Or. W 2018 roku podpisała nową ekskluzywną umowę z wytwórnią Sony Classical. Za swoje osiągnięcia otrzymała Nagrody Prezydenta Wrocławia, Wojewody Dolnośląskiego oraz Ministra Kultury i Sztuki Rzeczypospolitej Polskiej. Jest także laureatką Wiktora – nagrody przyznawanej przez Akademię Telewizyjną oraz nagrody „Gwarancja Kultury” TVP Kultura.    Aleksandra Kurzak występowała na najważniejszych scenach operowych świata m. in. w Teatro alla Scala, wiedeńskiej Staatsoper, Teatro Real w Madrycie, Opery w San Francisco czy Opery w Los Angeles. W 2015 roku Aleksandra Kurzak zdobyła nagrodę czytelników w konkursie International Opera Awards przyznawaną przez Opera Magazine, a także nagrodę Bachtrack Opera dla najlepszego śpiewaka poprzedniego sezonu za rolę Donny Fiorilli w Royal Opera House. W sezonie artystycznym 2015-2016 po raz pierwszy pojawiła się w Paryżu na scenie Opera Bastille w Napoju miłosnym i zadebiutowała jako Rachela w operze Żydówka w Bayerische Staatsoper w Monachium. W sezonie 2016-2017 Aleksandra Kurzak dołączyła do swojego repertuaru kolejne role: Neddy w Pajacach w Operze w Zurychu, Mimi w Cyganerii w berlińskiej Staatsoper i Micaëli w Carmen w Paryżu. W Berlinie wystąpiła również jako Adina, którą to rolę kreowała także w londyńskiej Covent Garden. Kolejny, bardzo oczekiwany, debiut artystki to Liù w Turandot. Rok 2017 zakończyła na scenach paryskich rolami Alice w Falstaffie oraz Vitellii w Łaskawości Tytusa a ostatnio w marcu 2018 roku zadebiutowała w roli Desdemony w Otellu Verdiego w wiedeńskiej Staatsoper.

W przyszłym sezonie kreować będzie Violettę w Traviacie  oraz Desdemonę w Otellu w Paryżu a także Micaëlę w Carmen w MET w Nowym Jorku. W planach ma także kolejne role w operach Verdiego: tytułową w Luizie Miller i Elżbietę w Don Carlosie.

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}