W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister kultury wręczył akt nadania polskiego obywatelstwa angielskiemu reżyserowi operowemu

05.01.2019

Z uwagi na moje bliskie związki z polską kulturą w życiu zawodowym jestem dumny z tego, że mój nowy paszport łączy mnie z krajem Wajnberga, Szymanowskiego i Moniuszki – powiedział David Pountney – angielski reżyser operowy odbierając z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego akt nadania polskiego obywatelstwa. David Pountney otrzymał polskie obywatelstwo na mocy decyzji Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Uroczysta ceremonia odbyła się 5 stycznia w siedzibie MKiDN.

fot. Danuta Matloch

- Ogromnie cieszę się, że zostaję polskim obywatelem. Chciałbym podkreślić, jak wielką radością jest dla mnie, że akt nadania obywatelstwa otrzymuję z tak znamienitych rąk – wicepremiera rządu i ministra kultury – powiedział David Pountney odbierając akt nadania polskiego obywatelstwa z rąk wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego.

- Wielkim zaszczytem i przywilejem było to, ze w moim życiu zawodowym mogłem zaangażować się w bardzo różne kultury i pragnę podkreślić, że kultura polska odegrała w nim rolę szczególną i wyjątkową – dodał David Pountney.

Artysta wspominał swoje pierwsze kontakty z polską muzyką, m. in. wieczór z połowy lat siedemdziesiątych, kiedy oglądał na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Podkreślił, że miał ogromne szczęście jako młody człowiek poznać operę „Król Roger” Karola Szymanowskiego. Operę tę włączył w 2009 roku do repertuaru prowadzonego przez siebie festiwalu w Bregencji, którego program skonstruowany został w oparciu o twórczość wielkiego polskiego kompozytora.

David Pountney pokreślił, że moment odebrania przez niego polskiego obywatelstwa jest szczególny, bo przypada w dniu, kiedy Polska inauguruje Rok Moniuszki.

Promotor polskiej kultury

Angielski reżyser operowy, związany m.in. z English National Opera, Wiener Staatsoper czy Bayerische Staatsoper w Monachium, a także dyrektor artystyczny Welsh National Opera, wielokrotnie wystawiał polskie opery. W 2009 roku na festiwalu w Bregencji wystawił „Króla Rogera”. W 2015 roku, z okazji 50-lecia odbudowy Teatru Wielkiego w Warszawie, zaprezentował nową interpretację „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki. Dzięki niemu wystawiono także dwie polskie opery, które nie doczekały się inscenizacji w czasach, w których powstały – w 2010 roku w Bregencji wyreżyserował napisaną w 1968 roku „Pasażerkę” Mieczysława Wajnberga z librettem opartym na powieści Zofii Posmysz, zaś w roku 2014, jako dyrektor artystyczny festiwalu Bregenzer Festpiele, zaprezentował „Kupca weneckiego” Andrzeja Czajkowskiego.

Doświadczenie i osiągnięcia

David Pountney światową karierę rozpoczął w 1972 roku inscenizacją Katii Kabanowej Leosa Janáčka na Wexford Festival (Wexford, Irlandia). W latach 1975–1980 w Scottish Opera zrealizował cykl oper Janáčka. Wyreżyserował ponad 20 spektakli w English National Opera, m.in.: Doktora Fausta Busoniego, Rusałkę Dvořáka czy Lady Makbet mceńskiego powiatu Szostakowicza. Jest autorem inscenizacji do wielu nowo powstałych dzieł, m.in. prapremier trzech oper Sir Davida Maxwella Daviesa, do których napisał również libretta. Tłumaczy także libretta operowe na angielski z języka rosyjskiego, czeskiego, niemieckiego i włoskiego. Stale współpracuje m.in. z: Wiener Staatsoper, Operą w Zurychu i Bregenzer Festspiele.

Niezwykłe inscenizacje Pountneya prezentowane na wszystkich wiodących scenach operowych na świecie, zostały docenione nadaniem reżyserowi licznych medali im. Janáčka i Martinů, a także dwóch nagród im. Laurence'a Oliviera. Ponadto artysta został uhonorowany tytułami Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego i Kawalera francuskiego Ordre des Arts et des Lettres, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w promowaniu kultury polskiej, a ostatnio austriackim Ehrenkreuz des Bundes.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}