Minister kultury żegna Jeana Raspaila – „wielkiego pisarza, dzielnego Francuza i prawdziwego Europejczyka”
17.06.2020
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jeana Raspaila wielkiego pisarza, w którym nasza kultura i cywilizacja miały swojego gorliwego rzecznika, orędownika i obrońcę – pisze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście do wdowy francuskiego pisarza w dniu uroczystości pogrzebowych. Jean Raspail, autor dzieł „Obóz świętych” czy „Król Patagonii”, zmarł w sobotę w Paryżu.
Wicepremier Piotr Gliński w dniu ostatniego pożegnania pisarza napisał: „Chcielibyśmy przy tej smutnej okazji wyrazić naszą wdzięczność za jego przesłanie wierności wobec naszego wspólnego chrześcijańskiego dziedzictwa i wobec każdego i wszystkiego co w nim najdelikatniejsze, najbardziej kruche i najsłabsze”. Dodał, że Raspail „dawał temu wyraz nieustannie w swojej twórczości, w powieściach i reportażach, ale także w swoich odważnych publicznych wystąpieniach”. Minister kultury zaznaczył, że szczęśliwie twórczość pisarza „jest w Polsce coraz bardziej znana, popularna i ceniona”.
- Jego odejście boli tym bardziej, że żegnamy także człowieka który dał się poznać jako szczery przyjaciel Polski, której walkę o wolność i zachowanie swojej tożsamości podziwiał i wspierał – napisał wicepremier Piotr Gliński.
Przypomniał fragment listu do polskich czytelników, który został opublikowany książce „Miłosierdzie”:
„Francuską pamięć historyczną znaczą liczne, płynące prosto z serca zawołania: »Za moim białym pióropuszem! « (Henryk IV), »Gwardia umiera, ale się nie poddaje!« (generał Cambronne pod Waterloo), »Bóg tak chce!« (Joanna d’Arc) etc... Chciałbym dzisiaj przywołać jeszcze jedno z nich, głos honoru, który wydał z siebie odważny paryżanin, kładąc na szalę własne życie, kiedy stanął przed karocą cara Aleksandra II i wykrzyczał mu prosto w twarz: »Niech żyje Polska!«, a za nim zawołał te słowa cały Paryż. W tamtych czasach Francuzi od dawna kochali Polskę jak siostrę. I choć dzisiaj uczucie to jest niewątpliwie bardziej powściągliwe, nie sądzę, aby zupełnie wygasło. Między wieloma Polakami i wieloma Francuzami wciąż istnieje równie silne, co nieświadome poczucie przynależności do tej samej cywilizacji, wspaniałej matki naszej starej Europy, a często również do tej samej religii, wzmocnione takim samym poczuciem narodowej dumy (...)”.
Minister kultury podsumował, że to przesłanie „pozostanie z nami na zawsze. Będzie też wezwaniem do budowania i obrony tej wspólnoty wartości i wspólnoty losu, która została nam zarazem dana i zadana”.
- Żegnamy wielkiego pisarza, dzielnego Francuza i prawdziwego Europejczyka. Niech Dobry Bóg ma jego duszę w swojej opiece – zakończył.
Jean Raspail
Pisarz, podróżnik, katolicki tradycjonalista. Autor kilkudziesięciu książek i laureat wielu prestiżowych nagród literackich. W Polsce ukazało się osiem jego powieści, m.in. „Obóz świętych”, „Pierścień rybaka” i „Król Patagonii”. Kolejna – „Na królewskim szlaku”, dofinansowana w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Literatura 2020, ukaże się w tym roku.
Jego powieść „Obóz świętych” uznana została za wizjonerską. W 1973 roku Raspail przedstawił w niej fikcyjne zniszczenie zachodniej cywilizacji poprzez masową migrację ludności z ubogich krajów Trzeciego Świata. W 2011 roku dzieło zostało wznowione i zyskało status bestsellera w związku z kryzysem migracyjnym w Europie.
Na TVP Kultura w programie "Chuligan literacki" ukazał się długi wywiad z Raspailem autorstwa Mateusza Matyszkowicza. W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci” przygotowywany jest spektakl teatralny na podstawie dzieła Raspaila - „Miłosierdzie”.
Materiały
List wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra GlińskiegoList_wicepremiera,_ministra_kultury_i_dziedzictwa_narodowego_prof_Piotra_Glińskiego.pdf 0.18MB