„Muzeum na wodzie” – inauguracja nowego projektu Muzeum II Wojny Światowej
13.07.2019
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku specjalnym rejsem zainaugurowało projekt „Muzeum na wodzie” – przedsięwzięcie mające na celu stworzenie kompleksowej i spójnej opowieści o II wojnie światowej, uwzględniającej teren pola bitwy na Westerplatte i przybliżającej przejmującą historię z pierwszych dni września 1939 roku. W pierwszym rejsie oraz poprzedzającej go uroczystości wziął udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.
- Wspieramy pamięć o miejscu tak ważnym dla polskiej tożsamości i polityki historycznej, jakim jest Westerplatte - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas inauguracji projektu „Muzeum na wodzie”.
Podkreślił, że cieszy się z inicjatywy dyrektora Karola Nawrockiego, którą udało się urzeczywistnić.
- Muzeum na wodzie będzie naturalnym łącznikiem między Muzeum II Wojny Światowej i plenerowym Muzeum Westerplatte, które za kilka lat powstanie – powiedział wiceszef resortu kultury.
Jednocześnie minister Sellin zaznaczył, że troska o Westerplatte, o upamiętnienie tego szczególnego miejsca w historii nie tylko Polski, ale także Europy powinna łączyć, a nie dzielić.
Geneza projektu „Muzeum na wodzie”
Idea stworzenia połączenia wodnego pomiędzy nowoczesnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a historycznym polem bitwy na Westerplatte, będącym nie tylko symbolem początku jednego z najtragiczniejszych konfliktów w dziejach ludzkości, ale także bohaterskiej obrony, powstała w kwietniu 2017 r. – w momencie połączenia dwóch państwowych instytucji kultury: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
Wizyta na Westerplatte, opowiadająca historię początku II wojny światowej w Polsce i tragiczną jesień 1939 roku, zgodnie z założeniem stanowić miała wstęp do dalszego ciągu opowieści, którą bardziej uniwersalnie i wyczerpująco, z uwzględnieniem wątków międzynarodowych, przedstawiałaby wystawa w Muzeum II Wojny Światowej.
W 2019 roku, tuż przed 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, realizacja przedsięwzięcia mającego na celu stworzenie kompleksowej i spójnej opowieści o tej wojnie, uwzględniającej teren Westerplatte, stała się możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
O projekcie
Edukacyjny rejs na Westerplatte to propozycja skierowana do polskich i zagranicznych turystów. W trakcie rejsu wykwalifikowany przewodnik opowiada po polsku i po angielsku o historii gdańskiego portu, a następnie oprowadza zwiedzających po terenie pola bitwy na Westerplatte. Na statku uczestnicy rejsu poznają kontekst wybranych obiektów pochodzących z badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (oddział Muzeum II Wojny Światowej) na terenie Westerplatte. Dodatkową atrakcją jest poszukiwanie kilkudziesięciu ciekawostek umieszczonych w różnych miejscach statku, które uzupełnią wiedzę o wyjątkowym miejscu, jakim jest Westerplatte i uzmysłowią jego międzynarodowe znaczenie.
Regularne kursy statku na trasie Gdańsk-Westerplatte rozpoczną się 14 lipca 2019 r. i będą odbywać się codziennie od wtorku do niedzieli, z wyłączeniem poniedziałków, do 29 września 2019 r.
Trasa rejsu obejmuje: Nabrzeże przy Moście Wapienniczym (od strony Brabanku) –> Westerplatte –> Nabrzeże przy Moście Wapienniczym.
Szczegółowe informacje dotyczące rejsów znajdują się na stronie https://muzeum1939.pl/muzeum-na-wodzie-rejsy-na-westerplatte/aktualnosci/2247.html
Misja Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum II Wojny Światowej, które w swojej działalności statutowej ma m.in. „ochronę, utrzymanie i rewitalizację zespołu obiektów architektury militarnej na terenie Westerplatte […]”, prowadzi konsekwentnie działania zmierzające do dogłębnego poznania dziejów historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, edukacji upamiętniającej zasługi i wysokie morale polskich żołnierzy broniących suwerenności ojczyzny we wrześniu 1939 r. oraz stworzenia plenerowego Muzeum Westerplatte w celu prowadzenia działalności edukacyjno-wystawienniczej oraz doprowadzenia zabytkowego obszaru pola bitwy na Westerplatte do stanu godnego rangi tego miejsca – symbolu.