Nauczyciel z amerykańskiej Alei Sław z Nagrodą im. Ireny Sendlerowej
12.06.2018
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz założyciel fundacji Taube Philanthropies z siedzibą w San Francisco Tad Taube wręczyli Normanowi Conardowi Nagrodę im. Ireny Sendlerowej 2018. Conard to znany pedagog z Kansas, który wspólnie ze swoimi uczniami i z liceum przedstawił światu nieopowiedzianą wcześniej historię Ireny Sendlerowej. Jest pierwszym Amerykaninem, który otrzyma tę nagrodę. Uroczysta gala, z udziałem wiceministra Jarosława Sellina, odbyła się 11 czerwca br. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Działania Conarda wydobyły na światło dzienne bohaterskie działania Sendlerowej
Irena Sendlerowa, polska pracownica opieki społecznej, podczas okupacji nazistowskiej ocaliła setki żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Jednak po drugiej wojnie światowej żyła w całkowitym zapomnieniu aż do momentu odkrycia historii jej życia przez uczniów Conarda podczas pracy nad projektem z historii. Nagroda jej imienia honoruje tych Polaków, którzy przyczyniają się do wzmocnienia relacji polsko-żydowskich oraz zachowania polsko-żydowskiego dziedzictwa i pamięci o Holokauście. W dziesiątą rocznicę śmierci Sendlerowej, by uczcić dzieło jej życia, Conard został wybrany specjalnym laureatem tej nagrody, ponieważ to właśnie stworzony przez niego projekt – oraz ogromna praca jego uczniów – wydobyły na światło dzienne bohaterskie działania Sendlerowej.
Jesienią 1999 roku Conard zachęcił swoich uczniów z Uniontown w stanie Kansas, miasteczka zamieszkanego przez 247 osoby, aby przyjrzeli się bliżej pracy Sendlerowej i przedstawili swój projekt w konkursie organizowanym przez National History Day.
Uczniowie przedstawili swoją pracę w formie sztuki pt. Życie w słoiku, która przedstawia zapierającą dech w piersiach misję ratunkową Sendlerowej. Podczas II wojny światowej Irena Sendlerowa przemycała z getta żydowskie dzieci i umieszczała je w bezpiecznych rodzinach adopcyjnych, klasztorach oraz sierocińcach. Od momentu powstania sztuka była wystawiona na całym świecie niemal 400 razy, została także adaptowana jako film dokumentalny oraz wydana w formie książki, która stała się bestsellerem.