„Oddając Muzeum Józefa Piłsudskiego, częściowo spłacamy dług wdzięczności”
15.08.2020
- Oddając Muzeum Józefa Piłsudskiego narodowi polskiemu, równocześnie, chociaż częściowo spłacamy dług wdzięczności i oddajemy hołd człowiekowi, który tak wiele uczynił dla niepodległości naszej ojczyzny - powiedział dziś w Sulejówku wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Po niespełna 4 latach od wmurowania kamienia węgielnego w Sulejówku odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego. W ceremonii uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, wiceminister kultury Jarosław Sellin, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Supeł, przedstawiciele Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, samorządowcy.
Uroczystość rozpoczął przejazd kawalerii konnej pod dowództwem rotmistrza Adama Sujeckiego. Przejazdowi towarzyszyła pieśń I Brygady Legionów Polskich grana na harmonijce ustnej przez Bartłomieja Łęczyckiego; następnie odegrano hymn państwowy.
„Marszałek Józef Piłsudski jednym z największych Polaków w historii”
Prezydent ocenił, że marszałek Józef Piłsudski był jednym z największych Polaków w historii i największym Polakiem, obok papieża Jana Pawła II, w XX wieku. Przypomniał, że to Piłsudski jest twórcą legionów, polskiego wojska i to on zwyciężył w 1920 r. w wojnie z bolszewikami.
- Nikt nie ma wątpliwości, że nie kto inny właśnie, a Naczelnik Państwa Józef Piłsudski miał największy udział w przygotowaniu tego planu decydującego kontrnatarcia, które doprowadziło do przełamania frontu zupełnie niespodziewanego zwłaszcza dla bolszewików w tamtej wojnie w sierpniu 1920 r. Odniósł wielkie zwycięstwo, ostatecznie uformował i umocnił granice II RP - mówił prezydent.
„Spłacamy dług wobec przodków”
Podczas otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wicepremier prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że budowa siedziby instytucji „rozpoczęła się na dobre dopiero pod koniec 2016 r.”, by „zakończyć się w stulecie rocznicy Bitwy Warszawskiej, fundamentalnej nie tylko dla istnienia niepodległego państwa polskiego, lecz również decydującej o losach Europy”.
- Oddając to muzeum narodowi polskiemu, równocześnie, chociaż częściowo spłacamy dług wdzięczności i oddajemy hołd człowiekowi, który tak wiele uczynił dla niepodległości naszej ojczyzny. Tak oczekiwane przez wszystkich muzeum otwiera swoje podwoje, by opowiedzieć o życiu i dziele Józefa Piłsudskiego, człowieka, którego Polacy od lat wskazują jako drugiego najważniejszego rodaka w 1000-letniej historii - powiedział Piotr Gliński.
Realizujemy ponad 90 inwestycji muzealnych
Wicepremier przypomniał, że obecnie w Polsce realizowanych jest ponad 90 inwestycji muzealnych, wśród nich budowa Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, a także Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu.
- To tylko kilka przykładów z 90 inwestycji muzealnych – różnej skali i o różnym charakterze – realizowanych obecnie w Polsce bądź już ukończonych. Jest wśród nich także Muzeum Romana Dmowskiego – na razie w fazie projektu przygotowywanego przez powołaną w lutym tego roku państwową instytucję kultury Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego – powiedział minister kultury.
- Budując owe instytucje pamięci, nawiązujemy w oczywisty sposób do polityki pamięci, którą zapoczątkował swego czasu prezydent Lech Kaczyński, tworząc Muzeum Powstania Warszawskiego i inicjując Muzeum POLIN, ale także – jak w przypadku muzeum dziś otwieranego - spłacamy dług wobec naszych przodków, którym zawdzięczamy istnienie jako wspólnota polityczna - podkreślił.
„Mamy obowiązek pamiętać”
Piotr Gliński dodał, że „spełniamy również nasz jak najbardziej współczesny obowiązek wobec wspólnoty, w której żyjemy” - wzmacniania jej tożsamości narodowej i kulturowej, a przez to wzmacniania jej potencjału.
Wicepremier podkreślił, że uroczystość jest także „swego rodzaju uwerturą”, wprowadzającą nas w celebrację obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
- My, współcześni, mamy obowiązek pamiętać, co tak naprawdę przyczyniło się do owej wiktorii nad imperium zła. Skąd, z czego pochodziły owe wartości, etos, misja, postawy i determinacja, które dały siłę zwycięzcom. Mamy obowiązek pamiętać także wobec zagrożeń świata współczesnego - podsumował.
Dworek Milusin wraz z całą częścią zabytkową na liście Pomników Historii
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości poinformował, że w czwartek podpisał rozporządzenie o wpisaniu dworku Milusin wraz z całą częścią zbytkową, która się znajduje, czyli wszystkim obiektami i zespołem parkowym na listę Pomników Historii Rzeczypospolitej.
Jak podkreślił, „w ten sposób wraz z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim i jego współpracownikami staraliśmy się podkreślić wyjątkowość tego momentu i tego wydarzenia”.
Muzeum zbudowane w niespełna 4 lata
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zostało powołane do życia w 2008 r. przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, jednak kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano dopiero w listopadzie 2016 r. przy udziale prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Dzięki zaangażowaniu wicepremiera prof. Piotra Glińskiego i współpracy polskiego rządu, w ciągu niespełna 4 lat udało się doprowadzić do rozpoczęcia i zakończenia budowy tego Muzeum.