W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso współprowadzona przez MKiDN

13.06.2018

[[jQueryInclude?preset=slides]]

fot.: Śląski Urząd Wojewódzki

fot.: Śląski Urząd Wojewódzki

fot.: Śląski Urząd Wojewódzki

fot.: Śląski Urząd Wojewódzki

fot.: Śląski Urząd Wojewódzki

Jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso jest współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Tychy. Umowę o współprowadzeniu, 13 czerwca br. w Tychach podpisała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka. AUKSO jest już kolejną samorządową instytucją kultury objętą współprowadzeniem przez MKiDN. Podobne wsparcie otrzymały ostatnio m.in. Filharmonia Łomżyńska oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”.

„Konsekwentnie zwiększamy liczbę współprowadzonych instytucji”

- Przyczyny tej decyzji to dorobek i pozycja, jaką ta znakomita orkiestra zdołała sobie wypracować w ciągu 20 lat istnienia, ale przyczyn jest więcej – to współprowadzenie podpisujemy w ramach szerszego projektu, w ramach którego ministerstwo zwiększyło liczbę instytucji współprowadzonych. Od 2 lat konsekwentnie ją zwiększamy, obecnie jest ich ok. 40  – powiedziała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

- W obecnej sytuacji, kiedy postindustrialny Śląsk inwestuje w kulturę, ministerstwo nie tylko to docenia, ale uważa, że słuszną i dalekowzroczną polityką władz państwowych jest wsparcie tego procesu, który nie tylko temu regionowi, ale i całemu krajowi dobrze posłuży, czego orkiestra Aukso wydaje się doskonałym przykładem – dodała wiceminister Zwinogrodzka

Stabilny rozwój i wykorzystanie potencjału artystycznego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach umowy - podpisanej na razie na 3 lata, ale z opcją przedłużenia – będzie rocznie przekazywać orkiestrze 685 tys. zł. Wiceminister Wanda Zwinogrodzka zwróciła uwagę, że status instytucji współprowadzonej przez MKiDN ułatwia i skraca też drogę do pozyskania dotacji celowych.

AUKSO – jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie

Jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, niekwestionowany lider zespołów tego rodzaju w Polsce. Od niemal 20 lat wizytówka Polski w świecie. AUKSO – powołane przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą - od początku miało być obszarem dla artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej jakości.

Nazwa AUKSO, z greckiego – wzrastanie – stała się dewizą zespołu. Odnosi się do aspiracji tworzących go muzyków, wyznacza jednocześnie kierunek ich zawodowej drogi. Mówi o potrzebie doskonalenia i konsekwencji, o podejmowaniu wyzwań i otwarciu. W tę ideę wpisują się projekty edukacyjne podejmowane przez AUKSO. Od 2000 roku na Podlasiu odbywa się „Letnia Filharmonia AUKSO”, której orkiestra jest gospodarzem. W wyjątkowej atmosferze jednego z najpiękniejszych zakątków Polski organizowane są kursy mistrzowskie, próby otwarte, koncerty, które przyciągają młodych muzyków i melomanów z całego kraju.

Repertuar zespołu rozpięty jest od klasyki po muzykę współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Prawykonania swoich utworów powierzali zespołowi m.in.: Wojciech Kilar, Zbigniew Bujarski, Aleksander Lasoń, Grażyna Pstrokońska- Nawratil, Piotr Moss, czy Cezary Duchnowski. AUKSO jest cenionym interpretatorem twórczości polskich kompozytorów – ma na koncie liczne albumy z repertuarem m.in. Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. Nagrywa też z powodzeniem muzykę filmową kompozytorów o światowej sławie takich jak m.in. Elliot Goldenthal, czy ścieżki dźwiękowe do gier komputerowych.

Szczególnie interesująca dla AUKSO jest strefa pogranicza – łączenie klasyki z jazzem, muzyką alternatywną, rockiem i poszukiwanie dla tych gatunków wspólnego mianownika – lub odwrotnie: zabawa przeciwieństwami i zderzanie odrębnych języków muzycznych. W tym obszarze AUKSO współpracowało z takimi osobowościami świata muzyki jak: Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, czy Motion Trio.

Szerokim echem odbiła się współpraca AUKSO z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem w ramach Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu w 2011 roku. Projekty te zostały uhonorowane nagrodą „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Wydarzenie Roku 2011”. Współpraca ta zaowocowała wydanym rok później nakładem amerykańskiej kultowej wytwórni Nonesuch głośnym albumem pt. „Krzysztof Penderecki / Jonny Greenwood” zestawiającym repertuar Profesora Pendereckiego i inspirowane jego twórczością kompozycje Jonnego Greenwooda. AUKSO jest laureatem Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2011” w kategorii „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” za zrealizowany wspólnie z Januszem Olejniczakiem album pt. „CHOPIN. Wydanie Narodowe”.

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}