W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostatnie pożegnanie Agnieszki Bojanowskiej

18.01.2019

Żegnamy dzisiaj jedną z najwybitniejszych polskich montażystek filmowych, nieocenioną Artystkę ogromnej wiedzy, pasji i talentu – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście, który odczytał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski podczas ostatniego pożegnania śp. Agnieszki Bojanowskiej w kościele św. Boromeusza w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Agnieszce Bojanowskiej za wybitne zasługi dla rozwoju kultury. Artystka zmarła 10 stycznia br. w wieku 86 lat.

fot. Danuta Matloch

- Agnieszka Bojanowska była twórcą niebywale perfekcyjnym i w sposób mistrzowski łączyła ze sobą kadry, spajając je w jedną całość. Nie wątpię, że Jej artystyczne dokonania stanowić będą trwały ślad w historii polskiej kinematografii. W naszej pamięci Agnieszka Bojanowska pozostanie twórcą zawsze z sercem podchodzącym do wykonywanej pracy – napisał w liście wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury zaznaczył w liście iż, liczne nagrody i wyróżnienia dla dzieł – przyznawane zarówno na festiwalach w kraju jak i za granicą – są potwierdzeniem jej talentu i montażowego geniuszu.Szereg artystycznych dokonań Agnieszki Bojanowskiej stanowi przykład wartości w sztuce najważniejszych - pasji, talentu, zaangażowania, pomysłu, które potrafią sprawić, że film może stać się wielkim dziełem – napisał wicepremier Piotr Gliński.

 

Agnieszka Bojanowska jako samodzielna montażystka zadebiutowała w 1962 roku filmem Janusza Kidawy „Pierwsza zmiana” który dostał złotego Lajkonika w Krakowie. Przez pół wieku pracy zawodowej zmontowała przeszło 350 filmów dokumentalnych, fabularnych, animowanych i eksperymentalnych. Podejmowała współpracę z artystami cenionymi w europejskim świecie filmu. Często pracowała z tymi samymi twórcami, np. z Bogdanem Dziworskim („Kilka opowieści o człowieku”), Januszem Kidawą („Grzeszny żywot Franciszka Buły”), Januszem Rzeszewskim („Lata dwudzieste... Lata trzydzieste”) czy Lidią Dudą („Herkules wyrusza w świat”). Wielokrotnie nagradzano ją za wybitne osiągnięcia artystyczne, m.in. na festiwalach w Krakowie i Tarnowie.  

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}