Ostatnie pożegnanie Henryka Płóciennika
15.07.2020
- Odszedł Artysta niezwykły, którego imponujący, twórczy dorobek oraz oddanie sprawom sztuki trudno zamknąć w kilku słowach ostatniego pożegnania – napisał wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w liście odczytanym podczas dzisiejszej uroczystości pogrzebowej śp. Henryka Płóciennika. Malarz, grafik i rysownik zmarł 8 lipca w wieku 87 lat. Jako dowód wysokiej wartości jego twórczości, jak również uznania ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jeszcze za życia został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Niestety nie zdążył odznaczenia odebrać osobiście. Dziś podczas uroczystości pogrzebowej medal został przekazany Rodzinie przez dyrektora generalnego MKiDN Jarosława Czubę.
„Wrażliwy malarz, grafik, rysownik. Niestrudzony poszukiwacz zasady wszechświata”
- Był wrażliwym grafikiem, malarzem oraz rysownikiem, niestrudzonym poszukiwaczem zasady wszechświata. Tworzył niezwykle kunsztowne grafiki, oryginalne oraz osobiste ekslibrisy, plakaty i rysunki. Jego malarstwo zachwyca różnorodnością, doskonałością formy i perfekcją wykorzystania koloru – napisał minister kultury Piotr Gliński.
Wicepremier dodał, że Henryk Płóciennik „bohaterem swej oryginalnej twórczości uczynił jednak człowieka, w całej złożoności jego egzystencji, który materię życia poddaje stałej refleksji”.
- Czerpał artystyczne inspiracje z różnych źródeł ale poszukiwanie ludzkiej duchowej cząstki było stałym elementem Jego indywidualnej twórczej praktyki – podkreślił Piotr Gliński.
Prace Henryka Płóciennika znajdują się w zbiorach wielu placówek, w tym Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu i Gdańsku.
Henryk Płóciennik
Henryk Płóciennik urodził się 5 marca 1933 roku w Łodzi. W latach 50. rozpoczął pracę w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, gdzie tworzył plakaty informujące o bieżących wydarzeniach. Pierwsza wystawa jego prac odbyła się w 1958 r. Cztery lata później, w 1962 r., został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Zajmował się grafiką, ekslibrisem, malarstwem oraz rysunkiem. Był autorem m.in. kompozycji ukazujących kosmiczne piękno oraz ład świata. Jego prace prezentowano na wielu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Japonii, Kanadzie, Meksyku, Szwajcarii, Urugwaju, Wenezueli, Belgii, Danii, Hiszpanii, Francji. Znajdują się one w zbiorach m.in. Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu i Gdańsku, Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i Muzeum w Skopje. Henryk Płóciennik był laureatem licznych nagród i wyróżnień, w tym złotego medalu ministra kultury i sztuki I stopnia, który otrzymał w 1966 r. na I Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie, medalu honorowego za najlepsze prace w dziale grafiki na Dorocznej Wystawie Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków w Łodzi w 1968 r., srebrnego medalu na IV Międzynarodowym Biennale Exlibrisu w Malborku (1969 r.) oraz I nagrody na Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie (1996 r.).
Oprócz sztuki fascynował się jazzem.
Zmarł 8 lipca w wieku 87 lat.