Ostatnie pożegnanie prof. Andrzeja Strzeleckiego
24.07.2020
Odejście Profesora Andrzeja Strzeleckiego, wszechstronnego artysty, cenionego pedagoga i wybitnego organizatora życia artystycznego jest dla polskiej kultury ogromną stratą – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście pożegnalnym, odczytanym przez wiceminister kultury Wandę Zwinogrodzką podczas uroczystości pogrzebowych w Domu Przedpogrzebowym na stołecznym Cmentarzu Powązki Wojskowe. Aktor i reżyser, pedagog, były rektor Akademii Teatralnej w Warszawie, odszedł 17 lipca br.
Podczas piątkowych uroczystości prof. Strzelecki został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla szkolnictwa artystycznego, za wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej. Order przekazał na ręce żony zmarłego doradca prezydenta Tadeusz Deszkiewicz.
Drodzy Najbliżsi, Krewni, Przyjaciele, Koledzy i Studenci
ŚP. Profesora Andrzeja Strzeleckiego,
Szanowni Państwo!
Odejście Profesora Andrzeja Strzeleckiego, wszechstronnego artysty, cenionego pedagoga i wybitnego organizatora życia artystycznego jest dla polskiej kultury ogromną stratą.
Andrzej Strzelecki przez całe twórcze życie był związany ze sceną. W 1974 roku został absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, a cztery lata później Wydziału Reżyserskiego tej samej uczelni. W latach 1974-1981 należał do zespołu Teatru Rozmaitości w Warszawie. W tym czasie działał również w kabarecie „Kur”, którego był współzałożycielem. Pod koniec lat 80-tych stał się jedną z głównych postaci przekształcenia warszawskiego Teatru na Targówku w Teatr Rampa. Jednym z pierwszych spektakli, którym zespół Rampy zdobył serca musicalowej publiczności, było „Złe zachowanie” do autorskiego scenariusza Andrzeja Strzeleckiego, przeniesione z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Profetycznie brzmią dziś słowa Lucjana Kydryńskiego, spisane krótko po akademickiej premierze:
„[»Złe zachowanie« to] coś w rodzaju wesołego polskiego »Hair«. Powstała rzecz zachwycająca! W dziedzinie musicalu nie widziałem dotychczas na naszych scenach nic lepszego. Niestety, do zachwytu, dołączam i żal... Żal, że ten zespół tak świetny również i przez idealne ze sobą zgranie, prawdopodobnie zaraz po dyplomie rozpłynie się po Polsce. Choć może... stanie się inaczej? Może ci młodzi ze »Złego zachowania« odnajdą się razem na jednej dobrej scenie? Choćby właśnie pod dyrekcją Strzeleckiego?”
Marzenie Lucjana Kydryńskiego ziściło się. Młodzi wykonawcy „Złego zachowania” stali się trzonem obsady aktorskiej Teatru Rampa, a Andrzej Strzelecki przez 10 lat był jego dyrektorem naczelnym i artystycznym, kreując nową jakość w dziedzinie polskiego teatru muzycznego. Nadał mu rys czytelny do dziś w niemal każdej współczesnej realizacji.
Pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni Andrzej Strzelecki rozpoczął w roku 1980. W roku 2004 otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych, a w latach 2008-2016 piastował funkcję rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Został zapamiętany jako cierpliwy pedagog i troskliwy opiekun teatralnej młodzieży. W wielu spośród czytanych przeze mnie w tych dniach wspomnień przewija się fraza „mój najlepszy Profesor”, co świadczy o tym, jak bardzo był ceniony przez swoich studentów.
Dorobek reżyserski Profesora Andrzeja Strzeleckiego to realizacje blisko 50 spektakli scenicznych i dla Teatru Telewizji. W wielu z nich był także twórcą inscenizacji i tekstów piosenek. Wystawił około 20 własnych scenariuszy. Do rangi równorzędnej dziedziny sztuki reżyserskiej Andrzej Strzelecki podniósł realizacje koncertów galowych i festiwalowych, m.in. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu czy Camerimage w Toruniu.
Publiczność telewizyjna pamięta Andrzeja Strzeleckiego przede wszystkim
z poruszającej kreacji doktora Tadeusza Koziełły-Kozłowskiego z serialu „Klan”, ale również jako prowadzącego autorskie programy w Telewizji Polskiej i Polsacie. Andrzej Strzelecki występował także w reżyserowanych przez siebie spektaklach Teatru Telewizji. Ma także w dorobku role filmowe, m. in. w „1920. Bitwa warszawska”, „Przepraszam, czy tu biją”, „W pustyni i w puszczy” oraz w „Rozmowach nocą”.
Andrzej Strzelecki został odznaczony w 2002 r. Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był także laureatem licznych nagród artystycznych krajowych i międzynarodowych.
„W serialu czy w filmie sztuką jest, żeby zaistnieć, pokazać jakąś prawdę o ludziach” – tymi słowy Profesor Andrzej Strzelecki odniósł się do postaci kreowanej przez siebie
w „Klanie”. Jednakże w moim przekonaniu ujmują one istotę etosu twórczego Profesora. Jego działalność cechowały zarówno perfekcjonizm, jak i absolutny szacunek dla współpracowników, także tych, dla których był mistrzem i pedagogiem. Skromny, obdarzony niepowtarzalnym poczuciem humoru, zawsze przedkładający osiągnięcie artystyczne zespołu nad własny sukces Profesor Andrzej Strzelecki pozostanie w naszej pamięci jako jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny, estrady, filmu i telewizji.
Cześć Jego pamięci.
Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
prof. dr hab. Piotr Gliński