W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki

10.05.2018

[[jQueryInclude?preset=slides]]

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. NIAiU

fot. NIAiU

fot. NIAiU

 

Uroczysta gala z udziałem wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego, warsztaty architektoniczne, gra miejska czy pokaz dokumentalnego filmu „Bloki”. 10 maja 2018 r. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oficjalnie rozpoczął swoją działalność. Decyzję o powołaniu instytutu podjął minister kultury prof. Gliński. Dyrektorem został wybitny architekt Bolesław Stelmach. Jednym z celów NIAiU jest podniesienie jakości przestrzeni publicznych.

Dwudniowa inauguracja i wiele atrakcji

Inauguracja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki potrwa dwa dni – od 10 do 11 maja.  W trzech lokalizacjach w Warszawie pojawiły się nawiązujące do architektury bloków kubiki, w których znajdują się miniatury budynków wykonane w technologii 3D. Zostały wybrane trzy sztandarowe przykłady obiektów mieszkalnych z ostatniego wieku: dworek Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, kamienica Dom Śląski z Krakowa oraz kultowy blok „Kukurydza” z Osiedla Tysiąclecia w Katowicach. Trzy tysiące miniatur będą rozdane przechodniom.

W piątek 11 maja odbędą się warsztaty architektoniczne dla dzieci „W kamienicy i bloku”.

- Uczestnicy dowiedzą się w ich trakcie jak zmieniały się nasze mieszkania i domy - stare kamienice, domy w stylu dworkowym, modernistyczne wille, bloki z wielkiej płyty i nowoczesne apartamentowce. Zastanowimy się, jakie były mody i wzory budowania. W ramach warsztatu wspólnie skonstruujemy różne typy domów – opowiada koordynatorka wydarzenia Karolina Andrzejewska-Batko, specjalista ds. edukacji w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki.

Zajęcia odbędą się w Galerii Kordegarda (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17), od godz. 9.00 do godz. 12.30. Gościem wydarzenia będzie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

W piątek w godz. 13.00-15.00 organizatorzy zapraszają również na grę miejską dla młodzieży. Uczestnicy wcielą się w rolę zespołów projektowych, które mają skonstruować uproszczone modele różnych budynków mieszkalnych na wystawę w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Ze względu na to, że dopiero debiutują jako młodzi architekci i urbaniści, muszą wykazać się wiedzą i umiejętnościami, żeby w ogóle zostać dopuszczonym do tej odpowiedzialnej pracy. Gra rozpocznie się i zakończy w Galerii Kordegarda.

O godz. 18.00 tego samego dnia, w Kinie Muranów odbędzie się projekcja filmu „Bloki” w reżyserii Konrada Królikowskiego. Po seansie odbędzie się dyskusja z zaproszonymi gośćmi o zadaniach, które stoją przed Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki. Udział w dyskusji wezmą: Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, historyk sztuki prof. ASP dr hab. Waldemar Baraniewski, krytyk sztuki dr hab. Andrzej Szczerski i architekt Michał Owadowicz. Spotkanie poprowadzi Zastępca Dyrektora NIAiU, historyk sztuki Izabela Pastuszko. Wstęp na seans za zaproszeniami.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń do pobrania:TUTAJ

„Przestrzeń wspólna jest wartością”

- Do tej pory w ujęciu ministerialnym architektura rozumiana była jako tkanka, złożona z pojedynczych komórek-obiektów. Była ona przedmiotem namysłu techniczno-parametrycznego – podkreśla dr hab. Bolesław Stelmach. - Dla Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zaś ta tkanka i jej pojedyncze komórki są przedmiotem namysłu humanistycznego.

NIAiU poprzez działalność badawczą, dokumentacyjną, popularyzatorską, wystawienniczą, edukacyjną oraz wydawniczą ma kształtować świadomość społeczną, promować kulturę architektoniczną i urbanistyczną oraz podejmować starania w kierunku zachowania narodowego dziedzictwa architektonicznego XX wieku. Jednym z zadań Instytutu jest bieżąca współpraca z architektami, samorządami i użytkownikami przestrzeni publicznej w celu podniesienia jakości przestrzeni publicznych, znalezienia równowagi w ich rozwoju oraz porozumienia w procesie ich projektowania i planowania.

- Nasze społeczeństwo coraz wyraźniej komunikuje, że przestrzeń wspólna jest wartością, a architektura i urbanistyka stają się częstym tematem dyskusji wśród Polaków. Naszą misją jako państwowej instytucji kultury jest przywrócenie należnego miejsca debatom, badaniom i refleksji nad tkanką miejską oraz podejmowanie działań, by ta wspólna przestrzeń nabierała jakości - tłumaczy zastępca dyrektora NIAiU Izabela Pastuszko. – Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z faktu, że podejmujemy się zadania, którego pełna realizacja wymaga dekad.

 

Źródło: /NIAiU, MKiDN/

Materiały

TUTAJ
20180510​_szczegolowy​_harmonogram.docx 0.01MB

Zdjęcia (8)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}