Owacja w Wiedniu wieńczy Rok Moniuszki
16.12.2019
„Jesteśmy wdzięczni naszym przyjaciołom z Wiednia, że właśnie tu możemy świętować zakończenie Roku Moniuszki. Dziękuję Panu Dyrektorowi Theater an der Wien, dziękuję artystom” - mówił po premierze spektaklu „Halka” w Theater an def Wien minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Polski minister kultury podkreślił, że jest gotów bronić przeniesienia "Halki" do czasów PRL-u. „Dzięki temu zabiegowi wydobyte są na pierwszy plan te warstwy dzieła, które są mniej oczywiste” - powiedział po premierze.
"Reżyser Mariusz Treliński potrafił przedstawić bardzo wartko dość schematyczną, tragiczną, smutną, momentami wzruszającą historię" - ocenił. Minister kultury zwrócił też uwagę na znakomitą scenografię Borisa Kudlički oraz świetną choreografię i kostiumy, zaczerpnięte z lat 60.
Oddał również zasługi solistom. „Troje głównych wykonawców reprezentowało najwyższy poziom światowy. Zarówno Piotr Beczała, jak i Tomasz Konieczny oraz Corinne Winters, która okazała się odkryciem" - mówił prof. Gliński.
"Myślę, że reżyser nie przechylił za bardzo w żadną stronę tego przedstawienia. Ono trzymało się podstawowej narracji. Nie poszedł też na kuszącą łatwiznę epatowania efektami. To wszystko było inne niż w klasycznych przedstawieniach, ale moim zdaniem doskonale współgrało” - dodał minister kultury.
Reżyser Mariusz Treliński umieścił akcję „Halki” w PRL-owskim hotelu.
Spektakl powstał w koprodukcji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z Theater an der Wien. W przedstawieniu premierowym wystąpili m.in. Piotr Beczała jako Jontek, Corinne Winters jako Halka, Alexey Tichomirow w roli Stolnika, Natalia Kawałek jako Zosia, Tomasz Konieczny wcielił się w postać Janusza, a Dziembę zagrał Lukas Jakobski.
Autorem scenografii jest Boris Kudlička, kostiumy zaprojektowała Dorota Roqueplo, choreografię ułożył Tomasz Wygoda. Solistów, ORF Radio-Symphonieorchester oraz Wien Arnold Schoenberg Chor poprowadził Łukasz Borowicz.
Po niedzielnej premierze spektakl będzie można obejrzeć 17, 19, 22, 29 i 31 grudnia, a w Polsce - od 11 lutego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Źródło: PAP/ MKIDN