„Pamięć Polski” – wystawa prezentująca bezcenne polskie dziedzictwo
09.06.2021
Polskie dziedzictwo archiwalne jest niezwykle bogate i różnorodne, a dodatkowym uhonorowaniem najcenniejszych dokumentów jest umieszczenie ich na prestiżowej Liście UNESCO – powiedziała wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin podczas uroczystego otwarcia wystawy „Pamięć Polski”. Na ekspozycji zaprezentowanych zostało 15 niezwykłych archiwaliów, które w tym roku dołączyły do znamienitego zbioru obiektów znajdujących się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata.
Wiceminister Magdalena Gawin podkreśliła, że na Listę zostały wpisane dokumenty bezcenne, o wyjątkowym znaczeniu.
„Są to dokumenty średniowieczne, wśród których szczególną rangę posiada dokument króla Przemysła II z 1295 r. z zasobu Archiwum Diecezjalnego w Pelpinie z pieczęcią majestatową, na której po raz pierwszy pojawia się wizerunek Orła Białego w koronie, dając początek herbowi Państwa Polskiego, kartografika, nagrania dźwiękowe ze zbiorów Polskiego Radia, rękopisy Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego” – poinformowała wiceminister kultury.
Przypominając, że wernisaż wystawy ukazującej archiwalne polskie dziedzictwo odbywa się w Międzynarodowym Dniu Archiwów, wiceminister Gawin podziękowała wszystkim, którzy przyczyniają się do ochrony dziedzictwa archiwalnego.
„Najwyższe słowa uznania kieruję do archiwistek i archiwistów – podjęliście Państwo niełatwe i odpowiedzialne dzieło dbałości o dziedzictwo archiwalne, dzieło o ogromnym znaczeniu dla kultury polskiej” – powiedziała Magdalena Gawin.
Zapewniła również, że Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wspiera wszelkie działania prowadzone zarówno przez archiwa państwowe jak i pozostałe instytucje w ich staraniach mających na celu zachowanie polskiego dziedzictwa dokumentacyjnego.
O wystawie
Wystawa „Pamięć Polski . Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 4. edycja” prezentuje 15 nowych, unikatowych obiektów, dokumentujących ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości w dziejach Polski, które w tym roku wzbogaciły Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.
Wyjątkowe obiekty, które zostały wyróżnione wpisem na Listę, wyłonił Polski Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych pod przewodnictwem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka.
Wśród wyróżnionych obiektów, z którymi można zapoznać się na wystawie są m.in. średniowieczne zabytki piśmiennicze takie jak dokument Przemysła II z 15 sierpnia 1295 r. czy dokument króla Kazimierza Wielkiego dla biskupa ormiańskiego Grzegorza we Lwowie z 4 lutego 1367 r., a także Przywilej Chełmiński z 1 października 1251 r. czy średniowieczne rotulusy z klasztoru premonstratensów na Ołbinie we Wrocławiu (1257, 1305-1370). Ponadto na Liście znalazły się również: kolekcja utworów Fryderyka Chopina z lat 30. i 40. XIX w., rękopiśmienna spuścizna Juliusza Słowackiego (1835-1865) i rękopis zbioru wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „W żalu najczystszym” z 1942 roku.
Wystawa prezentująca 15 unikatowych obiektów będzie dostępna przed Kordegardą – Galerią Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15 w Warszawie od 9 do 30 czerwca 2021 r.
Szczegółowe informacje o obiektach wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w tegorocznej i poprzednich edycjach: https://pamiecpolski.archiwa.gov.pl/