W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Piotr M.A. Cywiński Kawalerem Orderu Narodowego Legii Honorowej Republiki Francuskiej

17.01.2019

Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M. A. Cywiński został odznaczony Orderem Narodowym Legii Honorowej w stopniu Kawalera. To najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Piotr Cywiński otrzymał je w uznaniu za wybitne zasługi i wyjątkowe zaangażowanie w zachowaniu i upowszechnianiu pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. W uroczystości, która odbyła się 17 stycznia w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie, uczestniczyła dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Paulina Florjanowicz.

fot. Ambasada Francji

Piotr Cywiński od 2006 r. kieruje Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, które jest instytucją podległą Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wcześniej, w latach 2000-2006, był sekretarzem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Jest współtwórcą Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i wiceprezesem jego Rady, a także współtwórcą i prezesem Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Utworzone w 1947 r. staraniem byłych więźniów Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Polsce (ok. 2,2 mln odwiedzających rocznie). W 1979 r. Muzeum zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO „jako część naszego dziedzictwa, choć nie jako dobro kultury, a symbol okrucieństwa, który musi być chroniony dla zachowania pamięci i ku przestrodze”.

27 czerwca 2007 r., m.in. dzięki staraniom dyrektora Piotra Cywińskiego oraz śp. Tomasza Merty – podsekretarza stanu w MKiDN, podczas 31. posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Nowej Zelandii, zmieniono nazwę wpisu na odpowiadającą prawdzie historycznej: „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”.

Międzynarodowa Rada Ekspertów na posiedzeniu w Berlinie – Wannsee 7 kwietnia 2017 r. podkreśliła wyjątkowe znaczenie miejsca pamięci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, utworzonego przez nazistowskie Niemcy na terenie okupowanej Polski. Obóz, przeznaczony pierwotnie dla polskich więźniów politycznych, w latach 1942-1944 stał się ośrodkiem zagłady Żydów europejskich. W uznaniu nie tylko znaczenia Miejsca Pamięci, ale także wzorcowej działalności Muzeum Auschwitz-Birkenau, Rada zaleciła muzeom martyrologicznym znajdujących się w miejscach byłych obozów koncentracyjnych (również poza granicami Polski), przyjęcie standardów zarządzania wypracowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, wskazując je jako wzorcowe dla zachowania pamięci, która powinna być przestrogą i lekcją dla przyszłych pokoleń.

Działalność edukacyjna Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu ma nieocenione znaczenie dla zachowania pamięci oraz podtrzymywania dyskursu dotyczącego fundamentów tożsamości zbiorowej całej wspólnoty ludzkiej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}