Piotr Milwiw-Baron odznaczony Srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
13.02.2019
Piotr Milwiw-Baron - wybitny muzyk jazzowy, kompozytor, pedagog, publicysta, dyrektor Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus im. Jerzego Semkowa został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie wręczyła mu podczas koncertu w Filharmonii Narodowej wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka. W uroczystości wziął udział również wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski.
Podczas uroczystości Witold Wnuk, prezes Fundacji Artystycznej "My Polish Heart", przypomniał sylwetkę odznaczonego, którego przestawił jako "jednego z najwybitniejszych polskich saksofonistów jazzowych, a zarazem zasłużonego pedagoga i wspaniałego kompozytora". Podkreślił też, że Milwiw-Baron od lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie "Jazz Top" pisma Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego i sopranowego.
Piotr Milwiw-Baron - życiorys
Piotr Milwiw-Baron jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W tym roku obchodzi 40-lecie pracy artystycznej. W 1978 r. został wyróżniony, a w 1980 r. otrzymał drugą nagrodę na festiwalu Jazz nad Odrą. W 1984 zdobył Grand Prix na San Sebastian "Jazz Aldia" w Hiszpanii. W trakcie swojej kariery współpracował z najwybitniejszymi artystami z Polski, Europy i USA.
W 1998 był koncertmistrzem orkiestry EBU Big Band w Sztokholmie. Brał udział w szeregu przedsięwzięć z pogranicza jazzu i muzyki poważnej, m.in. w seriach "Monady" Cezarego Duchnowskiego, poemacie symfonicznym "Sceny z Macondo" Jacka Niedzieli-Meiry lub suicie "Looking for Balance" Krzysztofa Herdzina. Wziął udział w nagraniu około 100 płyt, m.in. "Traveling Birds Quintet" (1994) i "Return To the Nest" (1995) tego samego zespołu. Nagrał dziewięć płyt autorskich: "Take One" (1995), "Tango" (1996), "Blue Rain" (1997), "Bogurodzica" (2000), "Reference" (2004), "Salve Regina" (2007), "Sanctus, Sanctus, Sanctus" (2008), "Kaddish" (2011) i "Jazz na Hrade" (2012). Od ćwierćwiecza znajduje się w ścisłej czołówce ankiety "Jazz Top" magazynu Jazz Forum, w której zwyciężył w roku 2015 w kategorii saksofon barytonowy. Nominowany do nagrody "Fryderyk" jako muzyk roku w 2000, 2004 i 2009, a w kategorii płyta roku nominację otrzymały jego „Bogurodzica” i „Sanctus, Sanctus, Sanctus”.
Piotr Milwiw-Baron jest również kompozytorem muzyki dla teatrów (m.in. dla Wrocławskiego Teatru Lalek, Narodowego Teatru Starego w Krakowie, Słupskiego Teatru Dramatycznego, Wrocławskiego Teatru Współczesnego). Zajmuje się także działalnością edukacyjną – pracował jako nauczyciel i wykładowca saksofonu, harmonii jazzowej i improwizacji w Instytucie Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, a także na Kierunku Jazz IKSM Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prowadził otwarte wykłady jazzowe w USA na University Of California Irvine, California Institute Of The Arts in Valencia, w Turcji na Ankara Bilkent University, w Austrii na Kunst Universitaet Graz, uczył na letnich warsztatach jazzowych w Pradze, we Lwowie i wielu miastach Polski.
Od 1994 do 2011 roku Piotr Milwiw-Baron prowadził swój autorski program w Polskim Radio Wrocław, a od 2012 roku do dziś w radioJAZZ.fm. Recenzent i publicysta (m.in. Jazz Forum), autor kilkunastu publikacji naukowych. Od grudnia 2015 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 1 wrześnie 2018 roku jest dyrektorem Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus im. Jerzego Semkowa.
Odznaczony brązowym medalem „Gloria Artis”, medalem „Zasłużony dla Wrocławia” i „Złotą Odznaką” Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.