Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku 2019 – znamy zwycięzców 13. edycji
24.09.2020
„Plebiscyt jest przedsięwzięciem wyjątkowym. To znakomity sposób propagowania wartościowych, pięknych i mądrych przedsięwzięć, realizowanych w Polsce i za granicą” – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas gali wręczenia nagród Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2019. Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali: wystawa „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”, edukacyjna strona internetowa „Powstańcy Śląscy” oraz wydarzenie „Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego”.
Wiceminister Selin przywołał słowa Cycerona „historia magistra vitae est” (historia jest nauczycielką życia) i podkreślił, że każdy, kto chce się uczyć, musi odrabiać lekcje.
Dla mnie i dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrabianie lekcji historii oznacza inwestowanie w politykę pamięci poprzez tworzenie instytucji kultury. Kilka miesięcy temu otworzyliśmy m.in. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, w sierpniu – Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, powstaje Muzeum Historii Polski – powiedział Jarosław Sellin.
Wiceszef resortu kultury zaznaczył, że Plebiscyt jest przedsięwzięciem wyjątkowym ze względu na trzy czynniki: szeroki przekrój zgłaszanych propozycji, kompetentne grono jurorów oraz głosowanie internautów, którzy decydują, komu przypadnie laur zwycięstwa.
Konkurs nie tylko jest przeglądem najciekawszych projektów i wydarzeń historycznych zrealizowanych w danym roku i swoistą podpowiedzią, co i gdzie warto zobaczyć, ale jest też znakomitym sposobem propagowania wartościowych, pięknych i mądrych przedsięwzięć realizowanych w Polsce i za granicą oraz wyrazem uznania i podziękowania dla twórców zaangażowanych w proces popularyzacji historii Polski – podkreślił wiceminister.
Jarosław Sellin zauważył, że nagrodzeni oraz wyróżnieni w Plebiscycie w naturalny sposób stają się ambasadorami idei Muzeum Historii Polski, które poprzez wystawy, publikacje oraz działania edukacyjne kształtuje nowoczesną wrażliwość patriotyczną.
Konkurs dowodzi, jak wiele osób kocha historię i jak z wielką pasją do opowiadania historii Polski podchodzi – podsumował wiceminister kultury.
W gali wręczenia nagród Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2019 wzięła również udział wiceminister kultury Magdalena Gawin, która wspólnie z wiceministrem Sellinem wręczyła nagrody zwycięzcom i nominowanym w kategorii WYDARZENIE.
Zwycięzcy Plebiscytu
Zwycięzcą w kategorii WYSTAWA została ekspozycja „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”, zrealizowana przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz w związku z inauguracją działalności berlińskiego oddziału Instytutu. Berlińska ekspozycja prezentowała nie tylko słynne raporty Pileckiego, ale także unikatowe obiekty, takie jak maszyna szyfrująca Enigma czy fragmenty zniszczonego przez Niemców Teatru Wielkiego w Warszawie.
W kategorii EDUKACJA I MULTIMEDIA nagrodzona została strona internetowa Powstańcy Śląscy, przygotowana przez Archiwum Państwowe w Opolu oraz Archiwum Państwowe w Katowicach. Strona oparta jest w całości na oryginalnych materiałach archiwalnych. Jej celem jest przybliżenie informacji znajdujących się w archiwach, które dzięki postępowi technologicznemu mogą dziś być dostępne dla każdego i w każdym niemal zakątku świata, oraz upowszechnianie wiedzy o wspólnej przeszłości Polaków. Strona składa się z czterech zakładek: „Edukacja”, „Znajdź powstańca”, „Oparte na faktach” oraz „Wirtualny album”.
W kategorii WYDARZENIE zwyciężyły „Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego”, zorganizowane przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. W ramach obchodów odbyły się m.in. takie wydarzenia jak: koncert „O mój Śląsku!", rekonstrukcja bitwy o Golgotę Godowską, multimedialny spektakl muzyczny i wystawa „Śląsk − droga do Niepodległej”. Wydana została także płyta „Krew i gniew” z powstańczymi pieśniami w nowoczesnych aranżacjach.
O Plebiscycie
Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”, organizowane przez Muzeum Historii Polski, jest jedynym tego typu przedsięwzięciem, w którym zwycięzców wybierają zarówno jurorzy-eksperci, jak i internauci. Jurorzy to historycy, historycy sztuki, muzealnicy, edukatorzy, dziennikarze z różnych ośrodków, którzy oceniają wszystkie zgłoszone projekty i wybierają spośród nich 15 propozycji. Na finałową piętnastkę swoje głosy oddają internauci i to oni decydują, który z projektów zwycięży.
W tym roku do Muzeum Historii Polski wpłynęło ok. 200 zgłoszeń pretendujących do nagród w trzech kategoriach: wystawa, wydarzenie, edukacja i multimedia. Do finału, oprócz zwycięskich projektów, zakwalifikowane zostały następujące propozycje:
Kategoria WYDARZENIE
- Otwarcie 22 listopada 2019 r. historycznego gmachu Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie po odbudowie z wojennych ruin i utworzenie w nim nowoczesnej instytucji kultury (Gmina Miejska Głogów)
- Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z wydarzeniami towarzyszącymi (Muzeum Narodowe w Krakowie)
- „Rok Wazowski 2019” w Zamku Królewski w Warszawie - Muzeum (Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum)
- „Zawołani po Imieniu” – edycja 2019 (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego)
Kategoria WYSTAWA
- „Dzieje złotego” (Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira S. Skrzypka)
- „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” (Muzeum Archeologiczne w Krakowie)
- „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej" (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP)
- „SAPIENTIA AEDIFICAVIT SIBI DOMUM Mądrość zbudowała sobie dom… Państwo krzyżackie w Prusach” (Muzeum Zamkowe w Malborku)
Kategoria EDUKACJA I MULTIMEDIA
- Box „100 na 100” (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)
- Edukacyjna aplikacja mobilna „Być Polakiem w Breslau” (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość")
- „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” (Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu)
- „Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie w cyfrowym świecie kultury”. Nowa platforma cyfrowa zbiory.mnk.pl (Muzeum Narodowe w Krakowie)
Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie niemal 50 tys. internautów.
W tym roku zgłoszenia przesłali organizatorzy zarówno z kraju, jak i z ośrodków polonijnych z zagranicy, z takich krajów jak: Anglia, Austria, Argentyna, Australia, Białoruś, Francja, Kanada, Litwa, Niemcy, Ukraina, Węgry, Włochy.
Na kanale YouTube Muzeum Historii Polski dostępny jest filmowy zapis ogłoszenia wyników oraz prezentacja laureatów.
Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.