W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podwójny jubileusz prof. dr. hab. Marka Pijarowskiego

27.04.2021

Prof. dr hab Marek Pijarowski, fot PAP/Maciej Kulczyński

Składam podziękowanie za pełną osiągnięć pięćdziesięcioletnią działalność dyrygencką, która uświetniała niezliczone wydarzenia artystyczne. Wieloletnia praca z renomowanymi polskimi i zagranicznymi orkiestrami zrodziła wiele przedsięwzięć oraz wykonań na światową skalę. Piastując wiele kierowniczych funkcji w instytucjach kultury wniósł Pan ogromny wkład w ich rozwój. Nie do przecenienia jest Pańska działalność pedagogiczna. Umiejętne przekazywanie wiedzy i bogatego doświadczenia zaowocowało licznym gronem znakomitych absolwentów, pełniących dzisiaj także kierownicze funkcje w krajowych i zagranicznych instytucjach muzycznych. Wraz z gratulacjami z okazji podwójnego jubileuszu, proszę przyjąć życzenia realizacji dalszych zamierzeń twórczych, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym – pisze w liście do obchodzącego siedemdziesiątą rocznicę urodzin oraz jubileusz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej prof. dr hab. Marka Pijarowskiego wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński. 

Maestro Marek Pijarowski

Prof. dr hab. Marek Pijarowski to znakomity polski dyrygent i pedagog, który w bieżącym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Ukończył z wyróżnieniem studia w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały we Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Jeszcze jako młody adept sztuki dyrygowania został doceniony i wyróżniony zdobywając I miejsce na konkursie dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach będąc zarazem najmłodszym uczestnikiem tego konkursu (1974 r.), a kilka lat później został finalistą Konkursu im. H. von Karajana w Berlinie. Był stypendystą rządu austriackiego, dzięki któremu pracował pod okiem prof. Carla Osterreichera, a także miał możliwość poznawać tajniki sztuki dyrygenckiej mistrzów - Herberta von Karajana, Leonarda Bernsteina, Claudia Abbado oraz Georga Soltiego.

Od 1975 roku zawodowo związany z Filharmonią Wrocławską, gdzie początkowo otrzymał stanowisko II dyrygenta, a w latach 1980-2002 kierował Instytucją będąc jej dyrektorem naczelnym
i artystycznym. W latach 1980-2000 sprawował funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, natomiast w okresie od 2002 do 2005 był dyrektorem artystycznym, a także I dyrygentem Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Współpracował
z Filharmonią Krakowską pracując na stanowisku I dyrygenta, a także z Filharmonią Pomorską
w Bydgoszczy będąc jej stałym gościnnym dyrygentem. Aktualnie jest dyrygentem oraz szefem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu.

Jako dyrektor artystyczny sprawował pieczę nad Międzynarodowym Festiwalem Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju (w latach 1986-1987), a także, w początkowym okresie, był odpowiedzialny za organizację Międzynarodowego Festiwalu Oratoryjnego i Kantatowego „Wratislavia Cantans.

Od wielu lat jest związany z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę dyrygentury, pełniąc jednocześnie funkcję Kierownika Katedry Dyrygentury. Wcześniej w latach 1995-1996 pełnił funkcję prorektora tejże uczelni.

Wielokrotnie zasiadał w Jury Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku, a także Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Jest inicjatorem oraz kierownikiem artystycznym Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury organizowanego przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego
we Wrocławiu. Odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

{"register":{"columns":[]}}