Polska Misja Archeologiczna "Olbia"
10.02.2018
fot.: Alfred Twardecki
Na terenie Olbii, antycznej greckiej kolonii położonej nad Morzem Czarnym na Ukrainie archeolodzy odkryli ponad 300 zabytków sprzed ok. 2,5 tys. lat. Badania kolejnego już etapu ekspedycji Muzeum Narodowego w Warszawie były możliwe dzięki finansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Umowa podpisana 30 maja 2016 roku między Muzeum Narodowym w Warszawie a Instytutem Archeologii Narodowej Akademii Ukrainy umożliwiła podjęcie trzyletniej (z możliwością przedłużenia) kampanii archeologicznej na terenie antycznego miasta Olbia w ramach „OlbijskiejEkspedycji Archeologicznej”, której kierownikiem jest dr hab. Ałła Bujskich. Muzeum Narodowe kontynuuje tym samym ponad 60-letnie tradycje prowadzenia wykopalisk na Ukrainie, rozpoczęte przez profesora Kazimierza Michałowskiego w Myrmekion na Krymie a kontynuowane najpierw pracami misji archeologicznej w Tyritake na Krymie przez dra Alfreda Twardeckiego, kuratora Zbiorów Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej a obecnie, pod tym samym kierownictwem na stanowisku Olbia u ujścia Dniepru i Bohu.
Badania kolejnego już etapu ekspedycji Muzeum Narodowego w Warszawie były możliwe dzięki finansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie "Antyczne zabytki Morza Czarnego" http://blackseaproject.mnw.art.pl/pl/misja-olbia
oraz
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C412665%2Cudane-wykopaliska-w-szczesliwej-greckiej-kolonii.html
Materiały
http://blackseaproject.mnw.art.pl/pl/misja-olbiahttp://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C412665%2Cudane-wykopaliska-w-szczesliwej-greckiej-kolonii.html
Zdjęcia (1)
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl