Powołanie na dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku
16.12.2019
Dr Tomasz Kranz został ponownie powołany na stanowisko dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku. Powołanie na pięcioletnią kadencję odebrał dziś z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.
Tomasz Kranz jest absolwentem Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na którym uzyskał w 2012 r. tytuł doktora w dziedzinie nauk humanistycznych na podstawie rozprawy pt. Muzea martyrologiczne w Polsce jako przestrzenie pamięci i edukacji historycznej, napisanej pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Władysława Stępnika.
Od 1983 r. jest pracownikiem, zaś od 2007 r., dyrektorem Państwowego Muzeum na Majdanku, z którym związał całą swą karierę zawodową. W latach 2014-2018 w Instytucie Kulturoznawstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II prowadził konwersatoria dla studentów o temacie Muzea w miejscach pamięci jako zjawisko kulturowe.
Jest autorem ponad 200 prac opublikowanych w Polsce i za granicą na temat historii KL Lublin, muzealnictwa martyrologicznego, metodologii pozaszkolnej edukacji historycznej w miejscach pamięci II wojny światowej i działalności Państwowego Muzeum na Majdanku.
Współrealizuje i koordynuje projekty badawcze, krajowe i międzynarodowe konferencje naukowe oraz wystawy muzealne. Jednym z najważniejszych wyzwań jest realizowany przez dr. T. Kranza międzynarodowy projekt utworzenia nowego Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze. Dr Tomasz Kranz jest przewodniczącym Kolegium Redakcyjnego „Zeszytów Majdanka”, pełni funkcję członka rad muzealnych: Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a także Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. We wcześniejszych okresach był członkiem organizacji i gremiów aktywnych w sferze martyrologii i pamięci, jak Międzynarodowa Rada Muzeum Dom Konferencji w Wannsee w Berlinie; grupa robocza „Historia w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży” przy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży; międzynarodowe jury „Geschichtswerkstatt Europa” – program niemieckiej Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” poświęcony europejskim kulturom pamięci; międzynarodowa komisja ekspertów ds. modernizacji miejsca pamięci w Wolfenbüttel; Komisja Budżetowa Task Force for International Cooperation on Holocaust Education, Remembrance, and Research.