W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premiera Kwartalnika Kulturalnego „Nowy Napis”

13.06.2019

- To wielka radość i satysfakcja, że powołany trzy miesiące temu Instytut Literatury może już dziś pochwalić się tak sporym dorobkiem – powiedziała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka podczas konferencji poświęconej prezentacji pierwszego numeru Kwartalnika Kulturalnego „Nowy Napis. Liryka, epika, dramat”, wydanego nakładem Instytutu Literatury. Kwartalnikowi towarzyszą dwa pierwsze tomy serii krytycznoliterackiej. Cały zestaw publikacji już niebawem trafi do bibliotek szkolnych i uniwersyteckich.

Premiera Kwartalnika Kulturalnego „Nowy Napis”, fot. Danuta Matloch

Wiceminister Zwinogrodzka podkreśliła niezwykle ważną rolę Instytutu Literatury, który został powołany, by udzielać wsparcia środowiskom literackim i prowadzić działalność edukacyjną, dzięki której powiększy się grono kompetentnych odbiorców literatury.

- Niezwykle ważne, by młodzi ludzie, którzy wchodzą na rynek, otrzymywali wsparcie swojej działalności. To właśnie rola Instytutu Literatury – powiedziała wiceminister.

Tematem specjalnym premierowego wydania jest Śląsk i jego kultura. Czym kultura, którą tworzy się na Śląsku, różni się od tej powstającej w innych rejonach Polski? Skąd biorą się nieporozumienia między „centralą” a Śląskiem? Między innymi na te pytania odpowiadają redaktorzy i autorzy kwartalnika w otwierającym numer dziale Ars Silesiae.

– Oprócz działu głównego w „Nowym Napisie” przeczytać można fragmenty nowej powieści Kult Łukasza Orbitowskiego, wiersze Joanny Mueller czy Wojciecha Brzoski, a także teksty krytyczne Przemysława Rojka lub Dawida Kujawy – mówi dr Józef Maria Ruszar, p.o. dyrektora Instytutu Literatury i redaktor naczelny pisma. – Ważną częścią każdego numeru pisma jest także dział Ars Poetica, w ramach którego poszczególni autorzy opowiadają o swoich metodach twórczych.

Do czasopisma dołączone są dwie publikacje z serii Biblioteka Krytyki Literackiej Kwartalnika „Nowy Napis”: Liryka i polityka. Jacek Bierezin, Zbigniew Dominiak, Zdzisław Jaskuła, Witold Sułkowski – o twórczości poetów podziemnego pisma „PULS” Konrada Tatarowskiego i Renaty Nolbrzak oraz Język właściwie użyty. Szkice o poezji polskiej drugiej połowy XX wieku – zbiór tekstów Jana Błońskiego pod redakcją Wojciecha Kudyby.

Wraz z pismem wydano również dwa tomy serii krytycznoliterackiej. Pierwszy z nich to „Język właściwie użyty. Szkice o poezji polskiej drugiej połowy XX wieku” - monografia tekstów Jana Błońskiego. Wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka powiedziała, że Błoński dla jej pokolenia był krytykiem kultowym.

- Kiedy ukazywała się książka lub tekst Jana Błońskiego nie tylko Kraków, ale i cała Warszawa biegała w poszukiwaniu egzemplarza, żeby czym prędzej przeczytać i włączyć się w dyskusję na ten temat – mówiła wiceminister.

Druga monograficzna książka z serii krytyki literackiej to „Liryka i polityka. Jacek Berezin, Zbigniew Dominiak, Zdzisław Jaskuła, Witold Sułkowski – o twórczości poetów podziemnego pisma PULS”. Zdaniem wiceminister Zwinogrodzkiej książki te ukazują potrzebę nawiązania dialogu z przeszłością literacką.

Na papierze – kwartalnik, w internecie – tygodnik

„Nowy Napis” to jednak nie tylko druk, ale też internet. Podczas warszawskiej konferencji prasowej zainaugurowano działalność portalu NowyNapis.eu, który składa się z tygodnika "Nowy Napis co tydzień", czytelni obejmującej wiersze, prozę, szkice, eseje, nagrania wideo, interpretacje, teksty krytyczne oraz działu wydawnictw, przedstawiającego publikacje, które ukażą się pod patronatem Instytutu Literatury. W pierwszym wydaniu „Nowego Napisu Co Tydzień” czytelnik znajdzie eseje i wiersze Edwarda Pasewicza, Bianki Rolando oraz Agaty Jabłońskiej. Redakcja przypomina także postać Józefa Łobodowskiego, nieco zapomnianego dziś poety i prozaika, którego Trylogia ukraińska niedawno ukazała się w Polsce po raz pierwszy.

Plany Instytutu

Wydawca „Nowego Napisu” – Instytut Literatury prowadzi szeroko zakrojoną działalność. We wrześniu rusza kolejna edycja Warsztatów Herbertowskich, organizowanych przez Instytut. Zakończony został także nabór projektów książek (było ich aż 454) do I Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”. Jury ogłosi zwycięzców 6 lipca. Ponadto Instytut ogłasza Program Wsparcia Debiutantów, który ma na celu udzielenie pomocy poetom w wydaniu debiutanckiej książki.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}