Prof. Gliński: stały i pozytywny dialog ze stroną litewską. Wsparcie dla polskich zabytków to kwestia cywilizacyjna
28.11.2018
„Mam zapewnienie, że nadzór konserwatorski będzie. Natomiast co do udziału w nim polskich konserwatorów, nie jest to jeszcze ustalone” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który drugiego dnia wizyty w Wilnie odwiedził kaplicę w Ostrej Bramie.
Prof. Gliński podkreślił, że według informacji uzyskanych przez MKiDN na temat prac konserwatorskich w kaplicy, najbardziej niepokojące informacje (o charakterze plotek), np. o planach powiększenia ogólnodostępnej przestrzeni Kaplicy poprzez cofnięcie ściany z ołtarzem (kosztem tzw. skarbca), o przebiciu ściany po prawej stronie Kaplicy w celu urządzenia obejścia dla pielgrzymów czy o instalacji ogrzewania podłogowego okazało się nieprawdziwych. Podobnie wota i inne przedmioty przekazane na czas remontu w pieczę Muzeum Dziedzictwa Sakralnego, podlegającego archidiecezji wileńskiej, maja po zakończeniu prac wrócić na miejsce. Plany zabezpieczenia Obrazu Matki Boskiej szybą antyrefleksyjną, zainstalowanie od strony dziedzińca windy dla osób niepełnosprawnych czy remont bądź wymiana okien nie budzą kontrowersji. Kwestia remontu Kaplicy Ostrobramskiej leży w kompetencjach litewskiego Kościoła, kościół polski i litewski rozmawiają również w tej sprawie.
W drugim dniu wizyty na Litwie minister Gliński odwiedził też wileńskie kościoły Świętego Ducha i franciszkański pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w których prowadzone są prace konserwatorskie finansowane przez MKiDN. W kościele franciszkańskim, najstarszej wileńskiej świątyni, która w czasach radzieckich została doszczętnie zniszczona, ze środków przekazywanych przez MKIDN odnowiono już m.in. kaplicę św. Iwona, balustradę chóru - zrekonstruowano zdobnicze rzeźby i odnowiono kolorystykę. Obecnie odnawiane są malowidła na sklepieniu autorstwa Franciszka Niemirowskiego. W kościele Świętego Ducha odbywają się prace nad renowacją zabytkowych organów.
„Bardzo się cieszę, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspomaga renowację tych obiektów - powiedział minister. - To jest nasz obowiązek, bo to jest kwestia polskiej tożsamości, kwestia cywilizacyjna”.
Wcześniej wiceprezes Rady Ministrów w towarzystwie szefa Kancelarii Premiera, ministra Michała Dworczyka, odwiedził w Czarnym Borze niedaleko Wilna dom, w którym okupację spędził pisarz Józef Mackiewicz. Niebawem w odremontowanym domu powstanie ośrodek dla młodzieży.
Na zakończenie wizyty wicepremier Gliński złożył wieńce w Ponarach – miejscu zbrodni dokonanej na ludności żydowskiej i polskiej na Kresach. Podczas II wojny światowej zostało tu zamordowanych około 100 tys. osób.
,,W tej chwili jesteśmy w stałym dialogu ze stroną litewską. Jako reprezentanci polskiego rządu jesteśmy obecni w Wilnie i na Litwie cały czas. Jestem kolejnym ministrem, który w ostatnim tygodniu przyjeżdża, więc to chyba dobrze świadczy o tym, że ten dialog jest realizowany znacznie lepiej niż to było poprzednio” – podsumował dwudniowy pobyt w Wilnie prof. Gliński.