Przetarg na budowę krytego toru lodowego w COS Zakopane ogłoszony
13.08.2021
Na przełomie sierpnia i września powinniśmy poznać wykonawcę hali lodowej w COS-OPO Zakopane. Planowany termin oddania obiektu do użytku to maj 2023 roku. - Właśnie skończyliśmy w Zakopanem budowę kompleksu skoczni, jest przygotowana trasa biegowa, a kolejna inwestycja to właśnie zadaszona wielofunkcyjna hala lodowa. Co ważne, będzie tam miejsce także do treningu dla innych sportowców – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński, który był gościem programu „O co chodzi” na antenie Telewizji Polskiej.
Udało nam się porozumieć z Tatrzańskim Parkiem Narodowym w sprawie trwałości władania danym terenem. Spotykaliśmy się z wielokrotnie i posunęliśmy do przodu kilka spraw, w tym inwestycyjnych, związanych z parkiem i dyscyplinami zimowymi. Inwestycji tego typu mamy zresztą znacznie więcej. Nie tylko w COS-ach, które się rozwijają, lecz w całej Polsce lokalnej, samorządowej - dodał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem uruchomił postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy, który wybuduje halę lodową, pod koniec lipca bieżącego roku. Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na przełomie sierpnia i września, natomiast realizacja prac ruszy po opracowaniu stosownego projektu - szacunkowo na przełomie roku.
Będzie to kolejna znacząca inwestycja poprawiająca infrastrukturę sportową COS-OPO w Zakopanem. Hala przeznaczona do uprawiania łyżwiarstwa szybkiego ma spełniać wszelkie międzynarodowe standardy.
Inwestycja dofinansowana będzie przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu. Koszt całej inwestycji jest szacowany na około 60 mln zł.
Zadaszony tor lodowy w COS-OPO Zakopane
Budowa hali lodowej realizowana będzie w miejscu istniejącego odkrytego toru lodowego, funkcjonującego od lat 60. minionego wieku. Rozpoczęcie działań związanych z potrzebną inwestycją nie byłoby możliwa bez dobrej współpracy między resortami – Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska.
Lokalizacja obiektu na wysokości niemal 1000 m n.p.m. podnosi atrakcyjność obiektu, ale przede wszystkim wpłynie na poprawę jakości warunków treningowych dla grup łyżwiarstwa szybkiego. Problemem najbardziej dającym się we znaki przy dotychczasowej infrastrukturze był brak stabilizacji w kontekście warunków pogodowych. Powodowało to wytrącanie zawodników z rytmu, a tym samym miało negatywny wpływ na profesjonalizację i optymalizację procesu treningowego.
Obiekt w Zakopanem będzie drugim takim przeznaczonym pod uprawianie łyżwiarstwa szybkiego. Jedyny dotychczas funkcjonuje w Tomaszowie Mazowieckim. Co istotne, nowy obiekt będzie wielofunkcyjny, a korzystanie z niego możliwe będzie w systemie całorocznym przez różne grupy sportowe. W ramach inwestycji powstanie również nowoczesne zaplecze administracyjno-szatniowe, bieżnia lekkoatletyczna wewnętrzna 3-torowa z szerokością toru wynoszącą ok. 1,22 m oraz bieżnia lekkoatletyczna zewnętrzna 3-torowa (szer. toru ok. 1,22 m) wraz z bieżnią prostą 100-metrową 6-torową.
Pojemność trybun hali lodowej to 2000 miejsc. Obiekt będzie spełniał wymogi pod kątem organizacji imprez masowych, w tym zawodów rangi międzynarodowej zgodnych z wymaganiami Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU) i Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego (PZŁS).