Rekordowe wsparcie na ochronę zabytków. Podsumowanie MKiDN
26.10.2018
Blisko 700 dotacji o łącznej wartości ponad 142 mln zł – to podsumowanie programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona zabytków” zrealizowanego w 2018 r. Skuteczna i efektywna ochrona zabytków będących częścią polskiego dziedzictwa kulturowego jest jednym z priorytetów działalności ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, który przyznał w tym roku rekordową liczbę dotacji na ten cel. Wsparcie prac konserwatorskich i remontowych otrzymali właściciele zabytkowych świątyń, zespołów pałacowo–parkowych, zamków, willi i dworów, kamienic, a także zabytków techniki.
W tegorocznej edycji programu priorytetem było dofinansowanie zabytków zagrożonych, a także wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz uznanych za Pomniki Historii, jednak duża część środków została przeznaczona na zabytki mniej znane, ale posiadające wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową.
- Efekty przyznawanych dotacji widać na terenie całego kraju, niezależnie czy jest to duże miasto w centralnej Polsce czy niewielka wieś na jej obrzeżach. Niespełna tydzień temu odwiedziłem Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Na różne działania związane z ochroną tego wyjątkowego miejsca z programu „Ochrona zabytków” w ciągu ostatnich trzech lat przeznaczyliśmy ponad pół miliona złotych. Innym przykładem jest urokliwy, zabytkowy kościół we wsi Nakonowo w Kujawsko-Pomorskiem. Tam również na remont i konserwację Ministerstwo Kultury przeznaczyło w sumie 210 tys. zł. Cieszy mnie ogromne zainteresowanie tym programem, bo to pokazuje, że wspólnie chcemy opiekować się naszym dziedzictwem kulturowym – powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński.
Przypominamy, że obecnie trwa nabór do kolejnej edycji programu MKiDN „Ochrona zabytków” - na rok 2019. Termin naboru upływa 31 października.