Rekordzistka Polski Maria Andrejczyk gotowa na kolejne wyzwania
12.05.2021
Rezultat 71,40 m w rzucie oszczepem to niebotyczne osiągnięcie. Ten wielki, można nawet powiedzieć kosmiczny wynik, to efekt nie tylko talentu, ale przede wszystkim ciężkiej, konsekwentnej i mądrej pracy. Serdecznie gratuluję, ponieważ to jedno z największych, jeśli nie największe, z osiągnięć lekkoatletycznych w tym roku – powiedział podczas spotkania z Marią Andrejczyk minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Piotr Gliński.
Cieszymy się jako przedstawiciele MKDNiS, że nasz resort systemowo i poważnie wspiera polskich sportowców. Dla związku lekkoatletycznego przekazujemy ponad 30 mln rocznie. Zachęcamy wszystkich do uprawiania sportu, także amatorsko, bo to jest piękna dziedzina życia – dodał wicepremier.
Ja również serdecznie gratuluję fantastycznego wyniku, rekordu Polski i złotego medalu zdobytego podczas Pucharu Europy. Wszyscy trzymamy kciuki za Pani udany występ na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio – podkreśliła podczas spotkania wiceminister Anna Krupka.
Polska oszczepniczka, jedna z pierwszych beneficjentek PFN team 100, z rewelacyjnej strony pokazała się podczas zawodów Pucharu Europy w rzutach, które w miniony weekend odbyły się w Splicie. Andrejczyk rzuciła oszczepem 71,40 m, o ponad cztery metry poprawiając własny rekord Polski! Czwartej zawodniczce Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) zabrakło jednocześnie tylko 88 cm do rekordu świata. Od 10 lat nikt nie osiągnął takiej odległości.
Nie spodziewałam się takiego dobrego wyniku, choć oczywiście bardzo się z niego cieszę. Sezon jednak dopiero się zaczął i razem z moim trenerem zdajemy sobie sprawę, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w tym roku. Najważniejszym jest, by odnaleźć w życiu jakąś pasję, niekoniecznie w sporcie, w każdej dziedzinie życia i podążać za głosem własnego serca – powiedziała podczas wizyty w siedzibie MKDNiS Maria Andrejczyk.
Fantastyczny rezultat oszczepniczki robi ogromne wrażenie tym bardziej, że od igrzysk w Rio de Janeiro Polka zmagała się z wieloma problemami zdrowotnymi, które utrudniały jej treningi i udział w rywalizacji. Andrejczyk, która przeszła między innymi operację stawu barkowego i stawu skokowego, pokazała jednak wielką ambicję, motywację i wolę walki. Jak sama podkreśla, po raz pierwszy od pięciu lat udało jej się wykonać w 100 procentach założenia treningowe, przy wydatnym wsparciu lekarzy, rehabilitantów i psychologa.
Wspaniały rzut w Splicie sprawił, że Polka jest uznawana za jedną z faworytek do wygranej na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Andrejczyk prowadzi w światowych listach z ogromną przewagą nad rywalkami. Najbliższe plany lekkoatletki to start w mityngu w Ostrawie (19 maja), a potem Drużynowe Mistrzostwa Europy w Chorzowie (29-30 maja). Głównym celem oszczepniczki są oczywiście igrzyska w Tokio, które odbędą się w dniach 23 lipca – 8 sierpnia 2021 r. Życzymy powodzenia!
Maria Magdalena Andrejczyk to urodzona 9 marca 1996 r. w Suwałkach polska lekkoatletka specjalizująca się w rzucie oszczepem. Uczestniczka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), na których zajęła 4. miejsce. Złota medalistka Mistrzostw Europy Juniorów w 2015 r. Medalistka mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych oraz ogólnopolskiej olimpiady młodzieży. Rekordzistka Polski zarówno juniorek (62,11 m, 1 sierpnia 2015 r. w Cetniewie), jak i seniorek. Nowy rekord kraju ustanowiła w ostatni weekend podczas Pucharu Europy w Splicie (Chorwacja), rzucając oszczepem na odległość 71,40 m, co stanowi również 3. wynik w historii światowej lekkoatletyki. Maria Andrejczyk należy do grupy Sportowej ORLEN. Jej trenerem jest Karol Sikorski.
MKDNiS wspiera polskich olimpijczyków
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznaje corocznie dotacje dla polskich związków sportowych na realizację przygotowań polskich zawodników do startu w igrzyskach olimpijskich. Wsparcie kierowane jest w ramach Programu dofinansowania ze środków budżetu państwa zadań związanych z przygotowaniem zawodników kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich oraz przygotowaniem i udziałem w mistrzostwach świata i Europy w sportach olimpijskich. Naszym priorytetem jest zapewnienie warunków do płynnego przebiegu procesu szkoleniowego. W 2021 r. przeznaczyliśmy na ten cel ponad 132 mln zł.
Miniony rok, z uwagi na pandemię koronawirusa, był niezwykle trudny dla sportowców szykujących się do igrzysk. Aby wesprzeć środowisko olimpijskie w ubiegłym roku (2020) na przygotowania olimpijskie przyznaliśmy ponad 13 mln złotych środków dodatkowych, które polskie związki sportowe przeznaczyły przede wszystkim na zakup sprzętu sportowego i specjalistycznego.