W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rusza projekt „Mała książka – wielki człowiek. Trzylatki”

18.09.2018

[[jQueryInclude?preset=slides]]

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

Czytanie wprowadza nas w świat, który kształci nasze możliwości i cechy poznawcze, uczy nas dobra i zła, uczy nas wrażliwości, jest podstawą rozwoju kulturowego – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński inaugurując kolejną odsłonę projektu „Mała książka – wielki człowiek. Trzylatki”, skierowanego do trzylatków i ich rodziców.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek”, realizowana przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uświadamia, jak ważny wpływ na rozwój dziecka, budowanie jego osobowości i systemu wartości ma kształtowanie nawyków czytelniczych oraz jak istotna jest rola rodziców i opiekunów, by pokazać dzieciom bibliotekę jako miejsce ciekawe, w którym dzięki książkom mogą przeżywać przygody, poznawać świat i zdobywać wiedzę. Wejście w świat kultury w tak młodym wieku jest gwarancją, że w przyszłości dzieci staną się pełnoprawnymi uczestnikami życia kulturalnego.

- Czytanie dzieciom, w ogóle nawyk czytania w rodzinie, ale nie tylko w rodzinie, od małego, przyzwyczajenia młodego człowieka, nawet niemowlaka do słowa, do literatury, do obcowania z rodzicami, z opiekunami, z rówieśnikami, z rodzeństwem, poprzez wspólne czytanie, i wyrobienie w rodzinach nawyku czytania, to jest szalenie istotna umiejętność kulturowa - podkreślił wicepremier Gliński.

- Kiedy Instytut Książki przedstawił mi ten pomysł, bardzo mi się to spodobało i od razu mówiliśmy o tym, że powinny być następne etapy. Pierwsza książeczka na oddziałach położniczych, druga w przedszkolu, trzecia książka - już taka bardziej dorosła - dla pierwszoklasistów. Te etapy będziemy kontynuowali, pieniądze w budżecie zabezpieczyliśmy na przyszły rok, więc z przyjemnością mogę powiedzieć, że będziemy to robili" - zadeklarował minister kultury.

Druga odsłona akcji „Mała książka – wielki człowiek” skierowana do trzylatków i ich rodziców rozpoczęła się z początkiem września br. Ambasadorami kampanii jest znane małżeństwo: aktorka Joanna Koroniewska-Dowbor oraz dziennikarz Maciej Dowbor – rodzice dwójki dzieci. Wspierając akcję para pragnie podzielić się własnym doświadczeniem, jak silną więź między rodzicami a dzieckiem buduje wspólne czytanie książek.

Joanna Koroniewska-Dowbor powiedziała, że po raz pierwszy „bez wahania, od razu, nie poznawszy jeszcze żadnych szczegółów” zgodziła się na udział w kampanii.  Maciej Dowbor ocenił, że „czytanie książek czy czegokolwiek, co ma wartość beletrystyczną, dokumentalną, merytoryczną to jest coś, na czym buduje się nasze człowieczeństwo i stronę humanistyczną naszej osobowości”.

W projekcie uczestniczy 780 bibliotek wojewódzkich, miejskich i gminnych (łącznie z filiami to 3 000 placówek), w których na dzieci czeka ponad 70 tysięcy „Wyprawek dla przedszkolaków”. Każdy kto odwiedzi jedną z bibliotek biorących udział w akcji Mały Czytelnik otrzyma w prezencie „Wyprawkę” zawierającą książkę „Pierwsze wiersze dla…”, broszurę informacyjną dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek. Podczas kolejnej wizyty w bibliotece zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę do Karty Czytelnika, a po uzyskaniu dziesięciu naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

- Nikt w Europie nie realizuje projektu startbookowego na taką skalę – podkreślił podczas konferencji prasowej dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

Dyrektor Jaworski zapowiedział także, że w przyszłym roku dzieci, które pójdą do przedszkola otrzymają książkę przygotowaną specjalnie dla tej kategorii wiekowej. W założeniu jest także przygotowanie książki dla dzieci idących do szkoły.

- Dziecko wchodząc w kolejne etapy swojego rozwoju będzie otrzymywało książkę oraz cały pakiet działań, przekonań, które będą kształtowały ten cały proces formacyjny, jakim jest czytanie" - podkreślił dyrektor Instytutu Książki.

Pierwsza edycja pilotażowego projektu „Mała książka – wielki człowiek” miała miejsce w grudniu 2017 r. Skierowana była do rodziców nowo narodzonych dzieci. W ramach akcji 100 tys. rodziców w 360 szpitalach w całej Polsce otrzymało dla swoich noworodków „Wyprawki czytelnicze”, zawierające pięknie zilustrowane wiersze znanych polskich autorów oraz specjalną broszurę przedstawiająca korzyści płynące z czytania dzieciom na różnych etapach jego życia. Do połowy 2019 r. zostanie rozdanych 360 tys. wyprawek. W akcji Instytutu Książki i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego biorą udział te szpitale, które wyraziły zgodę oraz chęć na nieodpłatną dystrybucję „Wyprawek czytelniczych” na swoich oddziałach.

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek”, dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Czytelnictwo zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Właściwie dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię. Dziecko nie do końca rozumie znaczenie wszystkich słów, ale słyszy głos i intonację, czuje rytm wypowiadanego tekstu i płynące z niego emocje. Dzięki temu rozwija się intelektualnie i społecznie. Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych.

 

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}