W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszył VIII Kongres Polska Wielki Projekt

17.05.2018

[[jQueryInclude?preset=slides]]

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

– W ciągu ostatnich lat Kongres Polska Wielki Projekt zbudował sobie niekwestionowaną markę największego i najważniejszego forum wymiany myśli intelektualistów i środowisk, których głównym motorem działalności jest troska o przyszłość polskiego państwa, a główną ideą – rozsądna troska o dobro publiczne, dobro wspólne  –  napisał wicepremier Piotr Gliński w liście, odczytanym przez wiceminister kultury Wandę Zwinogrodzką, 17 maja 2018 r., podczas oficjalnego otwarcia kongresu.

W Warszawie rozpoczął się VIII Kongres Polska Wielki Projekt. W ramach kongresu odbędą się dyskusje o gospodarce, kulturze, ekonomii i społeczeństwie. Wśród tegorocznych prelegentów są m.in. laureat Nagrody Nobla z ekonomii prof. Thomas Sargent, niemiecki filozof i kulturoznawca prof. Peter Sloterdijk, prezes Sądu Konstytucyjnego Węgier dr Tamas Sulyok, historyk prof. David Engels, poseł do PE prof. Ryszard Legutko oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Wręczone zostaną również nagrody – Medal Odwaga i Wiarygodność oraz Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

– Myśl przewodnia tegorocznej edycji Kongresu to „Wartości”. To bardzo dobry i ważny temat do refleksji publicznej w czasach niespokojnych, zdominowanych presją relatywizmu, postmodernistycznej destrukcji i wtórnej dekadencji. W takich czasach musimy szczególnie usilnie szukać opoki, fundamentów aksjologicznych dla naszych działań. Niezwykle cieszę się, że kolejny już raz w trakcie naszego wydarzenia wybrzmi szczególnie mocno obraz wartości związanych z koncepcją społeczeństwa obywatelskiego, takich jak: aktywność i odpowiedzialność obywatelska, oddolne tworzenie dobra publicznego, kapitał społeczny itp. Organizatorzy tradycyjnie zapraszają do udziału w debacie o najważniejszych sprawach publicznych przedstawicieli ruchów społecznych i organizacji obywatelskich, środowisk udowadniających praktyką każdego dnia, że dobro Polski jest dla nich wartością najwyższą – napisał  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do uczestników tegorocznego kongresu.

– Wspaniale, że zauważone zostały organizacje nastawione na działalność wśród młodego pokolenia Polaków. Musimy pamiętać o zapewnianiu kontynuacji tworzonym działaniom, projektom, przestrzeniom debaty. Sztafeta pokoleń w zakresie przejmowania odpowiedzialności za państwo jest niezbędna dla jego powodzenia i trwałości. Podczas tegorocznej edycji Kongresu Polska Wielki Projekt symbolicznie zostało to podkreślone poprzez wybranie panelu z udziałem liderów młodzieżowego trzeciego sektora jako otwierającego czterodniowe dyskusje – dodał wicepremier.

Piotr Gliński podkreślił także, że obecnie w Polsce następują pozytywne zmiany w obszarze ułatwień i wsparcia dla organizacji pozarządowych. Jedną z nich jest powołanie w 2017 roku Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – to nowoczesna, pierwsza w historii Polski instytucja, która we współpracy z organizacjami pozarządowymi przygotowuje programy rozwoju polskiego społeczeństwa obywatelskiego, m.in. program rozwoju organizacji obywatelskich (w tym mediów obywatelskich i think-tanków).

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}