W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Silesia rediviva – barokowa kolekcja sztuki i rzemiosła artystycznego w Pekinie

18.12.2018

Arcydzieła wczesnego baroku ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu zostaną zaprezentowane na wystawie otwartej we wtorek w Stołecznym Muzeum w Pekinie. Po raz pierwszy Chińczycy będą mieli okazję podziwiać ekspresję i wyrafinowany kunszt obrazów Michaela Leopolda Willmanna (1630–1706) i rzeźb Matthiasa Steinla (ok. 1644–1727), artystów już za swojego życia uznanych za wybitnych, darzonych uznaniem i powszechnie podziwianych. Wystawa potrwa do 24 marca 2019 r. i jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Artysta nieznany, Portret Wolfganga Scharschmidta, 1678
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

- Dzisiaj jest ten szczególny moment – rozpoczynamy jedną z najbardziej niezwykłych przygód – Ślązacy w Pekinie! Piękni Ślązacy w fantastycznym Pekinie! - powiedział Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Silesia rediviva (Śląsk odrodzony) to wystawa prezentująca dzieła wybitnych indywidualności artystycznych regionu położonego w centrum Europy i na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków handlowych. Wystawione zabytki powstały w drugiej połowie XVII w. – okresie, w którym Śląsk po wojnie trzydziestoletniej (1618–1648) bardzo intensywnie odbudowywał potencjał artystyczny. Dzięki sprzyjającym okolicznościom – ambitnemu i świadomemu mecenatowi elit szlacheckich / mieszczańskich, a także ostatnich przedstawicieli książąt z rodu Piastów oraz duchowieństwa katolickiego – stał się regionem, który utalentowani i podziwiani artyści wybierali na miejsce swojego życia i pracy.

- Pokażemy wybitne dzieła śląskiego Rembrandta, czyli Michaela Leopolda Willmanna, m.in. podobizny opatów cysterskich i autoportret malarza, znakomite przedstawienia tajemniczego i groźnego świata przyrody (Powołanie św. Mateusza i Ucieczka do Egiptu), obrazy o tematyce mitologicznej (Porwanie Persefony i Orfeusz grający zwierzętom), bohaterów ikonografii religijnej czasów kontrreformacji (Śmierć św. Urszuli i Święta Katarzyna) – zaznaczył Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Obok tych wyjątkowych obrazów zaprezentowane zostaną również rzeźby wybitnego artysty dworu cesarskiego w Wiedniu – Matthiasa Steinla, m.in. Archanioł Michał, Dawid i Prorok w towarzystwie puttów grających na różnych instrumentach z Anielskiej Orkiestry zdobiących niegdyś stalle kościoła klasztornego w Lubiążu oraz fenomenalny zespół rzeźby ornamentalnej z tych samych siedzisk.

Goście muzeum pekińskiego zobaczą ponadto znakomite wyroby śląskiego rzemiosła artystycznego: srebrne, cynowe i miedziane tarcze trumienne, naczynia cechowe, zawieszki wilkomów etc.

- W sumie blisko 80 fascynujących i różnorodnych dzieł, czyli panorama sztuki niezwykłej, z której w przeszłości słynął Śląsk, a która – i na to bardzo liczymy – zdobędzie także uznanie w oczach naszych chińskich przyjaciół. To promocja naszego regionu, to edukacja bardzo wymagającego odbiorcy, to wreszcie duma z tego, co wydała śląska ziemia – podkreślił Piotr Oszczanowski.

Wystawa zorganizowana z okazji 70-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W ramach współpracy między Muzeum Narodowym we Wrocławiu a Stołecznym Muzeum w Pekinie na przełomie 2017/2018 we Wrocławiu pokazywana była wystawa „Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming. Wystawa kolekcji ze Stołecznego Muzeum Chin”.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}