W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Smaki dziedzictwa” - inauguracja 29. Europejskich Dni Dziedzictwa

10.09.2021

„Mamy zupełnie niezwykłą tradycję kulinarną, która jest ciągle żywa. Europejskie Dni Dziedzictwa poświęcone smakom to znakomity pomysł. Polska ma do zaoferowania wspaniałe produkty i przepisy, a także zdrową i smaczną kuchnię” – powiedziała wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. IH PAN Magdalena Gawin podczas konferencji prasowej dotyczącej obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Tematem przewodnim tegorocznego święta są „Smaki dziedzictwa”.

„Smaki dziedzictwa” - inauguracja 29. Europejskich Dni Dziedzictwa, fot. P. Kobek, NID

Polska kuchnia to przede wszystkim zupełnie unikalne w Europie umiejętności dotyczące wykonywania przetworów czy zup, ale także polskie produkty - wspaniałe polskie warzywa, owoce, nabiał i mięso. Z tych tradycyjnych receptur możemy czerpać i dostosowywać je do współczesnych czasów – wskazała wiceminister Magdalena Gawin.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zwróciła uwagę na to, że niematerialne dziedzictwo to pewne umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie. Do takich praktyk należy również tradycja kulinarna, którą należy podtrzymać, ale też odpowiednio dostosować do współczesnych czasów.

Już dzisiaj widzimy, że kuchnia polska przeszła ewolucję. Kucharze udowodnili, że może być to kuchnia smaczna, a jednocześnie zdrowa i ekologiczna. Może ona także odwoływać się do polskiej tradycji. To nie jest przypadek, że ludzie spotykają się, omawiając ważne sprawy właśnie podczas kolacji czy obiadu. Smaki łączą ludzi, ale także łączą polskie niematerialne dziedzictwo – zaznaczyła wiceminister Gawin.

Tegoroczna tematyka Europejskich Dni Dziedzictwa, czyli „Smaki Dziedzictwa”, ma zachęcić do poznawania szeroko rozumianego dziedzictwa kulinarnego: tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które przed laty królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego. Koncentruje się nie tylko na materialnych śladach tradycji rzemieślniczych (np. obiektach, takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również na dziedzictwie niematerialnym (staropolskich przepisach i kulinarnych zwyczajach).

11 września stolicą „Smaków dziedzictwa” stanie się Kruszwica. Podczas ogólnopolskiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się pokazy kulinarne mistrzów kuchni, degustacje potraw regionalnych, prezentacje kół gospodyń wiejskich, warsztaty dawnych zawodów oraz zwiedzanie zabytków. Dodatkową atrakcją pod Mysią Wieżą będzie pokaz gotowania na żywo, podczas którego gość specjalny wydarzenia – Robert Sowa (znany kucharz i restaurator) – pokaże jak przyrządzić danie z wykorzystaniem lokalnych specjałów.

„Smaki dziedzictwa”

W ramach 29. Europejskich Dni Dziedzictwa w kolejne dwa weekendy września (11-12 i 18-19) w całej Polsce odbędzie się szereg wydarzeń, które upowszechnią wiedzę o tradycyjnej kuchni, produktach regionalnych oraz przetwórstwie domowym i lokalnym.

Tegoroczne hasło EDD zabiera uczestników w sentymentalną podróż. Popularyzacja takich miejsc jak stare browary, piekarnie czy młyny pozwoli zobrazować jak przebiegał proces tworzenia produktów w oparciu o stare, tradycyjne receptury. Dziedzictwo kulinarne, choć różni się w zależności od regionu, potrafi zjednoczyć Polaków przy wspólnym stole, przez co stanowi nieodłączny oraz niezwykle ważny element polskiej historii i kultury. Tradycje kulinarne, przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, lokalne obyczaje, obiekty związane z turystyką kulturową, zabytki przetwórstwa spożywczego – to dziedzictwo szczególnie ważne dla tożsamości narodu, który przez lata znajdował się w rękach zaborców, a mimo to nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach.

Łącznie Europejskie Dni Dziedzictwa obejmą ponad 500 organizatorów warsztatów, spotkań, wystaw, zwiedzania obiektów czy zajęć edukacyjnych. Wszystkie wydarzenia pomaga znaleźć i zaplanować specjalnie przygotowana aplikacja mobilna EDD, ale również strona internetowa: www.edd.nid.pl.

O Europejskich Dniach Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cały kontynent zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie odwiedzić obiekty zwykle zamknięte dla zwiedzających. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. W 1991 roku Rada Europy zdecydowała się ustanowić Europejskie Dni Dziedzictwa. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy.

Polska włączyła się do akcji w 1993 roku. Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa został Narodowy Instytut Dziedzictwa, który odpowiada za promocję projektu w skali całego kraju. EDD w Polsce to przede wszystkim program edukacyjny, wystawy, wycieczki, prelekcje, gry i konkursy przybliżające lokalnym społecznościom historię ich ziem. Każdej edycji towarzyszy hasło, które nadaje wspólny mianownik wydarzeniom organizowanym we wszystkich zakątkach kraju. EDD pozwalają lepiej poznać polską historię i kulturę.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}